Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii wraz z Wydziałem Leśnym są najstarszymi wydziałami obecnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jednostki te jako Wydział Rolniczo-Leśny stanowiły jeden z trzech wydziałów założycielskich Uniwersytetu Poznańskiego powołanego do życia w 1919 roku.

W tym roku mija 100 lat od utworzenia akademickich studiów rolniczo-leśnych na Uniwersytecie Poznańskim. Z tej okazji 18 czerwca br. organizowane jest spotkanie absolwentów Wydziału w Biocentrum, przy ul. Dojazd 11. Przy takiej okazji nie może zabraknąć Farmera, nasza redakcja objęła patronatem to wydarzenie. Zapraszamy na wspólne obchody 100-lecia.

W okresie blisko 100 lat istnienia Jednostka ulegała wielu zmianom, a tradycja kształcenia rolniczego na poziomie wyższym w Wielkopolsce ma jeszcze dłużą historię. Początki sięgają Szkoły Rolniczej im. Haliny w Żabikowie, założonej w 1870 roku.

Dzisiejszy Wydział uzyskał samodzielność w 1949 r. w ramach Uniwersytetu Poznańskiego, kiedy Wydział Rolniczo-Leśny uległ podziałowi na dwa równoległe wydziały: Wydział Rolniczy i Wydział Leśny.

W 1951 r. nazwa Wydziału uległa zmianie na Wydział Rolny. W tym samym roku przeszedł on w struktury utworzonej Wyższej Szkoły Rolniczej. Następnie w latach 1956 do 2010 Wydział funkcjonował ponownie pod nazwą Wydział Rolniczy.

W 2010 r. nazwę zmieniono na Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z uwagi m.in. na poszerzenie obszaru badań Jednostki. Pod tą nazwą Wydział funkcjonuje do dzisiaj.