Są wstępne wyliczenia strat po sierpniowej nawałnicy, która spowodowała szkody m.in. w uprawach na terenie gminy Kłoczew (woj. lubelskie). Oszacowana przez komisje weryfikujące kwota poniesionych szkód wynosi 2 mln 419 tys. zł. Według zgłoszeń rolników straty wystąpiły na 707 hektarach.

- To dotyczy tylko upraw rolnych, bez strat w lasach, bo tych nie szacujemy. Straty w budynkach inwentarskich gospodarczych według zgłoszeń wynoszą milion złotych - powiedział dziś wójt gminy Kłoczew Zenon Stefanowski.

Jak dodał, sąsiednie gminy Trojanów i Krzywda pracują jeszcze nad oszacowaniem strat. - Czekamy na te wnioski. Wynika to z tego, że producent rolny składa wniosek według adresu siedziby gospodarstwa, nawet jeżeli szkoda nastąpiła na terenie innej gminy - wyjaśnił Stefanowski.

W dalszej kolejności sporządzone protokoły zostaną przedstawione rolnikom do podpisu. Następnie trafią do wojewody lubelskiego i po jego zatwierdzeniu zostaną zwrócone do poszkodowanego rolnika. Rolnik, dysponując tym protokołem, może korzystać m.in. z preferencyjnych kredytów, ulg w podatkach czy z odszkodowania. Odszkodowania wypłacane są ze środków ministerstwa rolnictwa, a koordynacją tej pomocy zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- W tym roku wypłacane były już pieniądze za straty za rok 2020. Czyli na wsparcie czeka się rok, ale jeśli zostanie dopuszczony tryb specjalny, o co zabiega wojewoda, to jest szansa, że pomoc zostanie uruchomiona wcześniej - powiedział Stefanowski.

Jak przekazał Stefanowski, wojewoda lubelski Lech Sprawka złożył wniosek do Ministerstwa Rolnictwa w tej sprawie i czeka na informację.

Z kolei właściciele zniszczonych lub uszkodzonych budynków mogą otrzymać pomoc na ich odbudowę w kwocie do 200 tys. zł na odbudowę domu mieszkalnego. Sporządzony i podpisany protokół zostanie przekazany do urzędu wojewódzkiego, a po jego akceptacji urząd występuje do ministra finansów o uruchomienie tych środków.

W wyniku sierpniowej nawałnicy w gminie Kłoczew zniszczonych zostało kilkadziesiąt domów, stodoły i budynki gospodarcze, a także Szkoła Podstawowa w Goździe.