"Trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Henryka Kowalczyka z rolnikami z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" (NSZZ RI Solidarność)" - poinformowało MRiRW we wtorek na Twitterze.

Jak dodano, tematy spotkania to: sytuacja na rynku zbóż, usprawnienie eksportu ukraińskiego zboża przez Polskę, działania w sektorze trzody chlewnej, umowy dzierżawy ziemi, długoterminowe prace na rzecz polskiego rolnictwa.

Spotkanie w sprawie sytuacji na rynku trzody chlewnej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, że tego dnia zaplanowano spotkanie w sprawie sytuacji na rynku trzody chlewnej.

- Akurat dzisiaj, szanowni państwo, mam spotkanie z przedstawicielami różnych środowisk rolniczych. Spotykam się w ministerstwie rolnictwa, tam będzie to spotkanie - zapowiedział szef rządu.

Z punktu widzenia hodowców trzody chlewnej sytuacja jest dzisiaj trochę lepsza niż była, ale oczywiście cały czas jest to dla nas, z punktu widzenia sytuacji na wsi, oczko w głowie. Jest to bardzo ważny temat, nie odpuszczamy tutaj. Pan premier Kowalczyk proponuje nowe rozwiązania dla hodowców, właśnie o nich dzisiaj będziemy rozmawiać - dodał Morawiecki.

W niedzielę wicepremier Kowalczyk powiedział, że kryzys na rynku trzody chlewnej, który wystąpił w roku 2020 i 2021, spowodował, że bardzo dużo hodowli zostało zlikwidowanych, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie dopłaty do prosiąt, żeby przedłużyć hodowlę i wspomóc rolników.

Szef MRiRW ujawnił, że rząd przygotowuje rozporządzenie, które pozwoli rolnikom na własne potrzeby gospodarcze hodować trzodę chlewną w bardzo uproszczonym trybie bioasekuracji.