Szef ARiMR zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że nowy okres programowania unijnej polityki rolnej będzie wymagał rozwiązań cyfrowych. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu niewielka grupa beneficjentów składała ( 1 proc.) wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet, teraz jest to powszechne.

Oczywiście część rolników wciąż korzysta z tradycyjnych rozwiązań i pozostaną one dostępne, ale zachęcamy do korzystania z narzędzi cyfrowych - zarówno ARiMR jak i ośrodki doradztwa rolniczego pomagają i informują jak to wygląda w praktyce - zaznaczył.

Nowakowski przyznał, że jeszcze w tym roku część rolników (ok. 300 tys. osób) ubiegała się o dopłaty poprzez złożenie oświadczenia w formie pisemnej, "ale to prawdopodobnie ostatni rok, gdy taka forma była możliwa" - podkreślił. Zauważył, że wszyscy potrzebują czasu na mentalne przestawienie się na komunikację cyfrową, dlatego "dajemy tę możliwość, żeby bez konieczności odwiedzania placówki ARiMR móc załatwić sprawę".

Zaczęło się od wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie, w 2018 r. została uruchomiona aplikacja eWniosekPlus i był to technologiczny przełom.

Kolejnym krokiem był portal do rejestracji zwierząt gospodarskich (IRZplus). Chodzi o to, że wszystkie zmiany w stadzie rolnik może zgłaszać przez internet.

Obecnie producent rolny ma możliwość sprawdzenia w portalu IRZplus, zobaczenia jak wygląda stan zwierząt w jego gospodarstwie i jednocześnie może zgłosić dokument o zmianach w stadzie, który jest "procedowany" przez pracowników Agencji już tylko w celu sprawdzenia czy został wypełniony poprawnie.

Usprawnienie funkcjonowania tej bazy będzie polegało na tym, że wnioski o zmianach będą zgłaszane drogą elektroniczną, a zatwierdzać będą nadal pracownicy ARiMR - wyjaśnił.

Najbliższe plany cyfryzacyjne Agencji to wprowadzenie mobilnej aplikacji na smartfony dla rolników, która usprawni prace tzw. kontroli na miejscu; wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w całej instytucji i teledetekcja, czyli wykorzystanie zdjęć satelitarnych do rozpoznawania upraw na działkach rolnych - wyliczał prezes.

Poinformował, że w najbliższym czasie Agencja ogłosi przetarg na przygotowanie systemu elektronicznego obiegu dokumentów, bo taki system jest konieczny do usprawnienia pracy całej instytucji.

Jak mówił, prace dot. cyfryzacji Agencji będą też szły w kierunku stworzenia systemu, dzięki któremu będzie można przyjmować przez interent wnioski o płatność z działań inwestycyjnych np. takich jak modernizacja gospodarstw. "Chciałbym, żeby ten system był na tyle elastyczny, byśmy mogli w tym systemie zaprogramować inne wnioski" - podkreślił Nowakowski.