Prezydent wziął udział w otwarciu Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw, które po raz 46. odbywa się w Skierniewicach. Dziękował wszystkim polskim rolnikom, w tym sadownikom i ogrodnikom za cały sezon produkcji rolnej.

- Jesteście Państwo dzisiaj z całą pewnością tymi, którzy przynoszą ogromnie ważną część naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwo żywnościowe. Jak powiedziałem, ogromną część produkowanej u nas żywności eksportujemy, ale przede wszystkim, co najważniejsze, jesteśmy absolutnie samowystarczalni żywnościowo. Nasze rolnictwo, sadownictwo, ogrodnictwo zapewnia nam wszystkim pełną możliwość tego, że jesteśmy w stanie przetrwać każdy czas - powiedział Andrzej Duda.

Skierniewice słyną z produkcji ogrodniczej

Prezydent przypomniał, że okolice Skierniewic to region, w którym koncentruje się polska produkcja ogrodnicza, stanowiąca ok. 30 proc. całej produkcji roślin zielonych w kraju.

- Choć zajmuje zaledwie 4 proc. areału naszego kraju, w istocie przynosi ogromne zyski nie tylko regionowi, ale Polsce, bowiem dużą część naszej produkcji ogrodniczej eksportujemy - dodał.

Jednocześnie podkreślił:

- Dziękuję za to ogromnie, chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać tego aspektu naszego życia, zwłaszcza wobec toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny w Ukrainie. Za zrozumienie sytuacji naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy potrzebowali i potrzebują wsparcia ogromnie wszystkim dziękuję - wiem, że tutejsi ogrodnicy, właściciele gospodarstw i plantacji udzielili wiele pomocy.

Wcześniej prezydent razem z władzami miasta i regionu wziął udział w kolorowej paradzie Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Bogaty program Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw

Jak mówił prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, już w piątek w ramach święta otwarta została wystawa kwiatów, owoców i warzyw w Pałacu Prymasowskim, który jest siedzibą Instytutu Ogrodnictwa, a w sobotę - Targi Ogrodniczo-Rolne. Uczestnicy mogą degustować lokalne specjalności z warzyw i owoców - takie jak słynna skierniewicka szarlotka.

Przez kolejne dwa dni odbędzie się też szereg koncertów, wystąpią m.in. Agnieszka Chylińska, T-Love, Organek, Happysad, IRA, Myslovitz oraz grupa Alphaville. Zagra także orkiestra symfoniczna z Charkowa.