Umowa zbożowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ.

Prezydent Erdogan przekazał dziennikarzom, że zamierza osobiście omówić z Putinem kwestię zgody na przedłużenie umowy zbożowej o kolejne miesiące. Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan ma również podjąć ten temat w poniedziałkowej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. 

Dzięki umowie zbożowej - od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać - ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż - wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia.

Dokąd trafiało zboże z Ukrainy w ramach umowy zbożowej?

Zboże przewiezione z Ukrainy, wskazuje Anatolia, korytarzem morskim trafiło do:

  • Europy (40 proc.),
  • Azji (30 proc.),
  • Turcji (13 proc.),
  • Afryki (12 proc.)
  • na Bliski Wschód (5 proc.) 

Pierwszy statek - płynący pod banderą Sierra Leone - wypłynął z portu w Odessie w sierpniu 2022 roku i przetransportował do Libanu 26 tys. ton kukurydzy. W niedzielę, również z Odessy, wypłynął w ramach umowy ostatni statek.

Agencja Anatolia przypomina, że tureckie władze regularnie angażowały się w wysiłki mające podtrzymać obowiązywanie umowy zbożowej. W ostatnim czasie prezydent Erdogan przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentami Rosji i Ukrainy; w prace w tym zakresie włączone było również ministerstwo obrony Turcji.