Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, Wyspy Brytyjskie oraz północ Skandynawii będą w zasięgu wyżów. Pozostały obszar kontynentu europejskiego obejmować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Polska będzie na skraju niżu znad Zatoki Fińskiej, a na krańcach wschodnich zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego. Z północy napływać zacznie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 989 hPa i będzie wzrastać.

Chmurny poniedziałek

W poniedziałek w kraju prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, gdzieniegdzie również krupy śnieżnej. Na północnym zachodzie możliwe burze. Na wschodzie i południowym wschodzie, okresami opady o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów na wschodzie i południu od 15 mm do 25 mm. Głównie w regionach podgórskich i górskich, przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm, wysoko w Karpatach od 15 cm do 25 cm. Temperatura maksymalna od 3 do 7 st. C, chłodniej miejscami na północy i w rejonach górskich, tam 1 st. C, 2 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, a na południu do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. W górach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy i we wtorek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu, na wschodzie początkowo również deszczu ze śniegiem. Prognozowana suma opadów do 10 mm na południowym wschodzie. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm na północy kraju i od 7 cm do 10 cm w górach. Temperatura minimalna od -6 do -1 st. C, w rejonach podgórskich Karpat około -8 st. C. Drogi śliskie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na południu i południowym wschodzie do 70 km/h, a wysoko w górach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni, nad morzem również północny. Wiatr okresami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady śniegu. Prognozowana suma opadów, lokalnie na południu kraju do 10 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm, w Tatrach o 10 cm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od -1 do 3 st. C, w rejonach podgórskich Karpat około -3 st. C, cieplej na północnym zachodzie, 4 st. C, 5 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem wiatr okresami silny, w porywach do 85 km/h, a wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h, północno-zachodni. Wiatr okresami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda dla stolicy

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże i okresami słabe opady deszczu, po południu przechodzące w deszcz ze śniegiem, a wieczorem w śnieg. Temperatura maksymalna około 5 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Niewielkie prawdopodobieństwo słabych opadów śniegu. Temperatura minimalna około -4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, północno-zachodni. We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna około 2 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni.