PSG z Grupy Orlen w oświadczeniu dla mediów zaznaczyła, że gazociąg w miejscowości Łupowo w województwie lubuskim został uszkodzony podczas robót ziemnych wykonywanych przez firmę zewnętrzną.

"Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia służby PSG przystąpiły do usuwania awarii. Sytuacja jest pod kontrolą i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i mienia okolicznych mieszkańców" - zapewniła spółka.

W wyniku awarii poszkodowanych zostało dwóch robotników. "Udzielono im na miejscu pomocy medycznej, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - podała PSG.

"Bezpośrednio po awarii ewakuowano mieszkańców okolicznych domów oraz wstrzymano ruch kolejowy oraz drogowy. Po wyjaśnieniu sytuacji pod kątem bezpieczeństwa mieszkańcy wrócili do swoich domów, przywrócono kursowanie pociągów, a ruch kołowy odbywa się bez przeszkód" - zrelacjonowała spółka.

Na miejscu awarii pracują służby PSG które m.in. badają jej przyczyny i usuwają jej skutki.

"Z powodu uszkodzenia gazociągu mogą wystąpić problemy z dostawą gazu dla mieszkańców gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec z województwa lubuskiego, a także gmin Dębno i Mieszkowice z województwa zachodnio-pomorskiego" - poinformowała PSG. Jak zaznaczyła, pozostaje w kontakcie z lokalnymi władzami i pracuje, aby zminimalizować skutki ograniczonych dostaw gazu dla mieszkańców wymienionych gmin.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim Bartłomiej Mądry informował, że w Łupowie doszło do wybuchu podczas prac przy układaniu gazociągu. "Ze wstępnych ustaleń wynika, że robotnicy podczas układania drugiej nitki gazociągu średniego ciśnienia uszkodzili rurę pierwszej nitki, którą płynie już gaz. Wówczas doszło do wybuchu i zaczął ulatniać się gaz. Poszkodowani robotnicy nie doznali poparzeń i są przytomni. Zajęli się nimi ratownicy z pogotowia" - powiedział Mądry.