Politycy PSL ocenili na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Daniel Obajtek mimo, że był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tylko przez nieco ponad rok zdążył doprowadzić Agencję "do ruiny". - W półtora roku jego urzędowania zakres realizacji wypłat z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniósł 10 procent - podkreślił rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Pytał też czym zajmowała się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za czasów prezesury Obajtka. - Jeśli tak duże dzisiaj mamy czasowe opóźnienia w wypłacie środków, to czym zajmowała się agencja? Czy tylko i wyłącznie czystkami politycznymi? - mówił Motyka.

Kadrowe czystki w ARiMR?

Według niego, przede wszystkim w Agencji dochodziło "do czystek kadrowych".

- Po czasie można też spojrzeć na to w ten sposób, że był to też taki przyczółek dla działaczy, polityków Prawa i Sprawiedliwości związanych z Obajtkiem, którzy później znajdowali pracę w spółkach skarbu państwa - ocenił rzecznik PSL.

Zapowiedział też, że jego ugrupowanie będzie pytać w interpelacjach "o to, ile skarb państwa stracił na łamaniu prawa pracy przez Daniela Obajtka i jemu podległe osoby".

Poseł Stefan Krajewski (PSL) podkreślił, że skutki czystek politycznych prezesa Obajtka w ARiMR są odczuwalne do dziś. - Stan wypłat środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to zaledwie 60 procent w piątym roku jego realizacji - zaznaczył Krajewski. Według niego, dziś ten proces powinien się kończyć, a "jest dopiero na półmetku".