Brytyjskie ministerstwo środowiska potwierdziło wystąpienie u padłych ptaków wysoce zjadliwego podtypu wirusa H5N6. Na martwe ptaki natrafiono w parku Abbotsburry Swannery, który jest w regionie popularną atrakcją turystyczną. Park w okresie zimowym jest nieczynny dla turystów. W związku z wirusem zalecono hodowcom „zwiększenie czujności i bezpieczeństwa biologicznego".

Główny Lekarz Weterynarii w Wielkiej Brytanii, Nigel Gibbens, powiedział: - Ponieważ wirus rozprzestrzenia się w całej Europie, to odkrycie go u nas nie jest wielkim zaskoczeniem. Ważne jest, aby każdy, kto zajmuje się hodowlą ptaków – bez względu na to czy ma potężne gospodarstwo czy posiada gołębie w ogródku powinien być równie czujny, reagując na wszelkie oznaki choroby. Osoby, które znajdują martwe ptaki, proszone są o nie dotykanie ich i informowanie najbliższego posterunku policji lub leśników.

Ministerstwo środowisko wytyczyło strefę zagrożenia choroby, która obowiązuje w całym regionie południowo- wschodniej Anglii. Ponadto wszyscy hodowcy z regionu otrzymali nakaz trzymania drobiu wewnątrz budynków. Ponadto rolnicy zobowiązani są do używania odzieży oraz obuwia ochronnego przy czynnościach związanych z obsługą drobiu. Póki co ministerstwo nie planuje przeprowadzania uboju. W ostatnich tygodniach potwierdzono przypadki ptasiej grypy w Holandii i Szwajcarii oraz ognisko w Rosji.