Przechodząc do podsumowania 2021 r. nie można obojętnie przejść obok nakręcającej się spirali cen materiałów budowlanych, która rozpoczęła się na dobre od marca i tak naprawdę trwa do dziś. 

Co wpłynęło na dynamiczne wzrosty cen materiałów budowlanych?

Statystycznie rzecz ujmując, ubiegłoroczne ceny materiałów budowlanych na polskim rynku były wyższe średnio o ok. 7-8% niż w 2020 r.

Jednak dynamika cen w przypadku płyt OSB, termoizolacji czy drewna konstrukcyjnego osiągnęła niespotykaną, dwucyfrową dynamikę w tym roku. Dlaczego ceny materiałów budowlanych tak oszalały w 2021 r. i ciągle jeszcze rosną?

- Rynek surowców i półproduktów do wyrobu materiałów budowlanych staje
się coraz bardziej nieprzewidywalny, a ich dostępność utrudniona.
Niestety w wielu przypadkach pociąga to za sobą kolejne zmiany cenowe
oraz problemy z okresową dostępnością materiałów budowlanych, a co za
tym idzie wydłużającym się terminem realizacji zamówień – podkreślał w maju 2021 r., Sławomir Ziółek, dyrektor handlowy Grupy PSB Handel.

I jak widać z dłuższej perspektywy czasowej rynek materiałów budowlanych dalej borykał się z powyższymi problemami związanymi z dostępnością oraz wzrostem cen materiałów budowlanych w 2021 r.

Wzrosty cen materiałów budowlanych uzależnione więc były od wielu czynników. Jeżeli chodzi o rok 2021 to można wskazać na te najważniejsze:

  • dynamiczny wzrost kosztów energii, wody, paliwa, co przełożyło się na wzrosty cen transportu i produkcji;
  • najwyższy od dekady poziom inflacji sięgający ponad 7%;
  • zerwane łańcuchy dostaw z powodu np. koronowirusa, co wzmogło w niektórych krajach większe zapotrzebowanie na surowce np. Chiny, USA;
  • ogromny popyt na surowce (tarcicy,  styrenu i grafitu, stali, aluminium itd.) niezbędne do produkcji materiałów budowlanych (termoizolacji, pokryć dachowych stolarki okiennej itd.).

Powyższe czynniki przyczyniły się do niespotykanego skoku cen surowców produkcyjnych które zaobserwowaliśmy już w marcu 2021 r.

W porównaniu do roku 2020, w 2021 r. ceny drewna budowlanego wzrosły o ponad 80%. Także ceny polimerów, takich jak polietylen i polipropylen podskoczyły o ponad 60% co przyczyniło się nie tylko do wzrostu cen materiałów dociepleniowych jak styropian budowlany, ale też i stolarki okiennej.

Ceny produkcji budowlano montażowej także dynamicznie rosły

Jak podawał GUS od 2021 r. obserwuje się nieprzerwanie rosnący trend w dynamice cen produkcji budowlano-montażowej w skali roku.

Zmiany cen produkcji budowlano-montażowej w latach 2020-2021 w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Źródło: GUS
Zmiany cen produkcji budowlano-montażowej w latach 2020-2021 w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Źródło: GUS

Jak podkreślał dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista PZPB, takiej dynamiki nie obserwował od 2007/2008 r.

Co więcej według GUS danych GUS już ponad 60% firm budowlanych przyznało, że tak dynamicznie rosnące koszty zakupu materiałów budowlanych stanowią coraz większą barierę prowadzenia działalności budowlanej w Polsce.

Anomalie cenowe stały się normą 2021 roku

W 2021 r. wiele firm budowlanych, aby zapewnić ciągłość produkcji budowlanej starało się robić zapasy materiałow budowalnych, szczególnie tych, których ceny rosły najbardziej dynamicznie.

Wpływało to na obniżoną dostępność niektórych materiałow budowlanych, które można było zamówić z miesięcznym lub nawet dłuższym opóźnieniem z powodu braku dostępności.

Chodzi o płyty OSB, które wykazywały w całym 2021 r. dwucyfrowe a nawet trzycyfrowe wzrosty (np. październik)  miesiąc do miesiąca (luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec sierpień, wrzesień, październik, listopad) w porównaniu z cenami z 2020 r. według PSB.

Według raportów PSB w 2021 r. najbardziej drożały płyty OSB, drewno budowlane, ale też i sucha zabudowa oraz termoizolacja (szczególnie styropian). Rosły też ceny pokryć dachowych oraz instalacji elektrycznych.

Spowodowało to różnorodnego rodzaju anomalie cenowe. Na przykład w pewnym momencie, w okresie sezonu budowlanego, ceny blachodachówki tak gwałtownie podskoczyły że była ona droższa od dachówki ceramicznej.

Styropian budowlany w pewnym momencie stał się droższy w zakupie niż wełna mineralna.

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku wcale nie będą niższe...

Mimo że już mamy za sobą sezon budowlany, to ceny materiałów budowalnych pod koniec 2021 r. dalej wykazywały dynamiczne dwucyfrowe wzrosty w 3 kategoriach: płyty OSB, izolacje termicznie oraz sucha zabudowa.

Oznacza to, że nowy rok przywitał nas dalszymi wzrostami cen materiałów budowlanych. Musimy tylko poczekać na pierwsze miesięczne raporty, aby się utwierdzić w przekonaniu że ten nowy 2022 rok nie będzie wcale bardziej łaskawy niż 2021 r. jeżeli chodzi o ceny materiałów budowlanych.

Dynamika cen materiałów budowlanych w listopadzie br., źródło: PSB
Dynamika cen materiałów budowlanych w listopadzie br., źródło: PSB

Ceny w okresie I-XI 2021 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., wzrosły średnio wzrosły o ponad 11%.

Wzrosty odnotowano w 20 grupach: płyty OSB (+56%), izolacje termiczne (+31%), sucha zabudowa (+28%), dachy, rynny (+13%), instalacje, ogrzewanie (+11%), oświetlenia, elektryka (+10%), narzędzia (+8%), izolacje wodochronne (+8%), ogród i hobby (+7%), stolarka (+7%), wykończenia (+7%), płytki, łazienki, kuchnie (+7%), otoczenie domu (+6%), motoryzacja (+6%), wyposażenie, AGD (+6%), chemia budowlana (+5%), cement, wapno (+5%), farby, lakiery (+4%), dekoracje (+3%) oraz ściany, kominy (+2%).