Rolnicy rozpoczęli protest w różnych miejscach kraju m.in. na Mazowszu, Warmii, Wielkopolsce, Śląsku, Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu. 

Jak zapowiadał wczoraj w trakcie manifestacji pod siedzibą Krajowej Rady Izb Rolniczych i Ministerstwem Rolnictwa Michał Kołodziejczak - w ramach protestu rolnicy wyjdą, w różnych momentach, na krótki czas na krajowe drogi. Protesty będą prowadzone pomiędzy godzinami 10 a 12. Akcję przeprowadzą lokalni koordynatorzy, w sposób spontaniczny. Jest to pierwsza akcja ostrzegawcza, nie będziemy robić ogromnych utrudnień w ruchu. Protesty będą przeprowadzone w krótkim momencie, do 20 miejsc w Polsce. Główne postulaty to obrona krajowego rynku rolniczego, kontrola żywności, solidaryzujemy się też z producentami trzody chlewnej - mówił Kołodziejczak.

Jak informuje PAP - na drodze krajowej nr 14 około 30 ciągników jedzie powoli z Łowicza w kierunku Strykowa.Wcześniej protestujący zapowiedzieli, że o tej samej porze będzie blokowana także droga krajowa nr 91. Kilkadziesiąt traktorów miało wyruszyć z Topoli Królewskiej do ronda w Emilii i z powrotem. 

Aktualizacja: W związku z protestem rolników, w Wielkopolsce występują utrudnienia m.in. na drogach krajowych nr 5, 11 i 12. Trasy, jak podają służby, są obecnie przejezdne, ale w wielu miejscach tworzą się duże korki.Ich piątkowy protest na wielkopolskich drogach, który może przybrać także formę całkowitej blokady przejazdu, może potrwać nawet kilka godzin. Jak podają służby, obecnie utrudnienia w ruchu występują w dwunastu miejscach m.in. na drodze krajowej nr 5 z Kościana do Głuchowa i z Kościana do Śmigla, na dk 11 na trasie między Środą i Jarocinem, na dk 12 między Gostyniem a Lesznem, a także na dk 15 na trasie Koźmin - Krotoszyn, oraz na dk 92 Pniewy - Poznań. Utrudnienia w związku protestem występują także na drogach wojewódzkich m.in. w okolicach Śremu - informuje PAP.

- Kilkudziesięciu rolników jadących z minimalną prędkością na ciągnikach blokuje ruch na drodze krajowej z Brzegu do Opola - poinformował dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Powolny przejazd drogą krajową nr 94 z Brzegu do Opola jest częścią ogólnopolskiej akcji protestacyjnej rolników, którzy domagają się zmiany polityki rolnej rządu. Według informacji GDDKiA w Opolu, za kolumną jadących z niewielką prędkością traktorów, ciągnie się mierzący około czterech i pół kilometra zator. Według jednego z uczestników protestu, rolnicy zamierzają dojechać do Opola, a następnie wrócić tą samą trasą z Karczowa do Skarbimierza pod Brzegiem - podaje PAP.

Aktualizacja 13:20 - Jak podają służby, obecnie utrudnienia w ruchu występują w dwunastu miejscach m.in. na drodze krajowej nr 5 z Kościana do Głuchowa i z Kościana do Śmigla, na dk 11 na trasie między Środą i Jarocinem, na dk 12 między Gostyniem a Lesznem, a także na dk 15 na trasie Koźmin - Krotoszyn, oraz na dk 92 Pniewy - Poznań. Utrudnienia w związku protestem występują także na drogach wojewódzkich m.in. w okolicach Śremu - podaje PAP.

Aktualizacja 14:00 - Około godz. 14 w piątek zakończyły się protesty rolników z Agrounii, które w Łódzkiem powodowały utrudnienia w ruchu na drogach krajowych nr 12, 14, 91 i 92 - informuje PAP.