• Rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow rozpoczął wizytę w Kenii. W poniedziałek biuro prezydenta Williama Ruto ogłosiło, że Kenia podpisze umowę handlową z Rosją, mającą na celu zacieśnienie współpracy między obu krajami.
  • W poniedziałek, podczas konferencji prasowej, Ławrow straszył nieprzedłużeniem umowy zbożowej, która obowiązuje do 17 lipca. 
  • Zaznaczył, że Rosja wielokrotnie ostrzegała, że pozwoli na wygaśnięcie umowy, jeśli Zachód nie zniesie barier w eksporcie zboża i nawozów.

ONZ i Turcja wynegocjowały porozumienie w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarnego w lipcu 2022 r., aby pomóc w walce z globalnym kryzysem żywnościowym, który został zaostrzony przez inwazję Moskwy na Ukrainę. 17 maja Moskwa zgodziła się przedłużyć ją o kolejne dwa miesiące.

Ławrow, którego wizyta w Kenii jest pierwszym etapem podróży po Afryce, powiedział, że memorandum ws. zboża nie zostało "w ogóle" wypełnione. Rosyjski eksport żywności i nawozów nie podlega zachodnim sankcjom, jednak Moskwa twierdzi, że utrudniają go kwestie związane z płatnościami, logistyką i ubezpieczeniami - zaznacza dalej Reuters. Z kolei, jak dodaje portal wnp.pl, Rosji zależy także na zgodzie na eksport amoniaku produkowanego w zakładach chemicznych Togliatti i przesyłanego gazociągiem do portu w pobliżu Odessy.

Jeśli wszystko pozostanie tak, jak jest, a najwyraźniej tak będzie, to trzeba będzie przyznać, że umowa już nie obowiązuje - powiedział cytowany przez Reutersa rosyjski minister spraw zagranicznych podczas wizyty w Nairobi.

Afrykańska wizyta robocza Ławrowa

Rosja intensyfikuje swoje dążenia, by wzmocnić więzi gospodarcze z Afryką oraz znaleźć nowe rynki zbytu dla swoich produktów. Ławrow odwiedził kontynent afrykański co najmniej trzy razy w tym roku, a oprócz tego strona rosyjska planuje w lipcu zorganizować szczyt Afryka-Rosja w Petersburgu.

Rosyjskie nawozy trafiły do Afryki

Rosyjski minister powiedział, że Rosja zgodziła się oddać około 300 tys. ton rosyjskich nawozów, które utknęły w europejskich portach. Rosyjska grupa Uralchem-Uralkali poinformowała z kolei, że przesyłka 34 tys. ton nawozów dla Kenii dotarła do portu w Mombasie. Przesyłka miała zawierać potas, mocznik i NPK. Obecnie trwa jej rozładunek.

Następnym etapem podróży Ławrowa jest Kapsztad i spotkanie ministrów spraw zagranicznych grupy BRICS, która obejmuje: Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki.