Euronext - to platforma handlu giełdowego stworzona w 2000 r. przez giełdy: paryską, amsterdamską, brukselską, do których później dołączyła też giełda w Lizbonie.

Notowania zbóż na światowych giełdach rosły już w czerwcu. Ostatnie zwyżki były przede wszystkim odzwierciedleniem niekorzystnych warunków pogodowych dla upraw zbożowych występujących w kilku rejonach globu, w tym w krajach zaliczanych do kluczowych producentów i eksporterów - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

W Europie niepokój o kondycję upraw zbożowych wywołała susza, występująca w kilku unijnych krajach, w tym w Niemczech i we Francji. Synoptycy nie zapowiadają znaczniejszej poprawy pogody, co może skutkować dalszym umacnianiem się cen. Straty spowodowane suszą na razie są trudne do określenia.

Niedobór wody w glebie odczuwalny jest też w Polsce. Susza dla zbóż jarych występuje w czterech województwach Polski (kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim) w 206 gminach (6,7 proc. gmin kraju) na 2,0 proc. gruntów ornych. Także prognozy pogodowe na najbliższe dni są niekorzystne dla upraw zbożowych.

Wzrost cen zbóż mogą wstrzymywać wysokie zapasy ziarna.

Na razie jednak prognozy tegorocznych zbiorów w dalszym ciągu są w miarę optymistyczne, choć różne ośrodki analityczne nieco obniżają swoje szacunki.

W raporcie z 25 czerwca br. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła prognozę zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2015/16 - o 2 mln ton do 1 966 mln ton. W dół skorygowano przewidywaną wysokość globalnych zbiorów pszenicy - z wcześniejszych 715 mln ton do 711 mln ton. Spadek ten został częściowo zrekompensowany podwyższeniem prognozowanej produkcji kukurydzy w skali świata - z 961 mln ton do 963 mln ton.

W Stanach Zjednoczonych wystąpiły z kolei zbyt obfite opady powodujące podtopienia w niektórych stanach. Według meteorologów deszczowa pogoda nadal utrzyma się w kluczowych rejonach produkujących zboża. Giełdy reagują zwyżkami notowań. W pierwszym tygodniu nowego sezonu pszenica w kontrakcie lipcowym na giełdzie w Chicago podrożała o 10,4 proc. do 215,9 USD/tonę, a kukurydza - o 9,9 proc. do 162,9 USD/tonę.

W trzecim tygodniu czerwca (według Eurostatu) pszenica konsumpcyjna w Polsce kosztowała średnio 162 euro za tonę (kurs 1 euro - 4,16 zł), przy średniej w UE - 172 euro/t. Najtańsza była na Węgrzech - 154 euro/t, w Niemczech kosztowała ona 183 euro/t. Kukurydza w Polsce kosztowała 157 euro/t, (średnia w UE 164 euro/t), najtaniej płacono za nią w Czechach - 138 euro/t, a w Niemczech - 175 euro/t.

Pod koniec czerwca firmy skupujące płaciły za pszenice konsumpcyjną w naszym kraju średnio 670 zł/t, a za kukurydzę - 577 zł/t.