Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki do ósmego marca mogą odpowiedzieć na pytanie, czy są za powrotem do gminy byłych sołectw Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Krzanowice i Świerkle, które decyzją rządu od 1 stycznia 2017 r. weszły w granice miasta Opole.

Jak powiedział wójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa, konsultacje są realizacją przedwyborczych zobowiązań, wśród których było podjęcie wszelkich starań o przywrócenie dawnych granic gminy.

"Zawsze można poprawić to, co ludzie postanowili. Dotrzymując obietnicy złożonej mieszkańcom, zawsze będę z tym wnioskiem występował" - powiedział Szlapa.

Według zapowiedzi władz gminy Dobrzeń Wielki po podliczeniu głosów, jeżeli pomysł uzyska odpowiednie poparcie, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostanie skierowany wniosek o przywrócenie granic gminy do stanu sprzed 1 stycznia 2017 r.

Opole zostało powiększone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów o tereny kilkunastu sołectw z czterech sąsiadujących z miastem gmin. Największe protesty decyzja rządu wywołała w gminie Dobrzeń Wielki, która utraciła położoną na swoim terenie elektrownię wraz z sąsiadującymi z nią terenami inwestycyjnymi.