Służby weterynaryjne rozpatrują użycie ekstremalnych metod w walce z ASF ponieważ dotychczasowe środki ostrożności nie pozwoliły na ograniczenie epidemii.

Jeżeli sytuacja nie ulegnie natychmiastowej poprawie to w obwodzie twerskim prawdopodobnie wszystkie gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną będą zlikwidowane. Planowane odszkodowania dla rolników mają wynieść 86 rubli (2,6 USD) za kg żywej wagi. Całkowity zakaz hodowli świń obowiązywałby przez 2 lata.

Przedstawiciele Rosselkhoznadzor (Federalna Służba ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) zauważyli, że wirus rozprzestrzenia się tak aktywnie z powodu niekompetencji władz lokalnych.

- W każdym obwodzie staramy się analizować sytuację dla ASF oddzielnie. Jednak w obwodzie twerskim ASF rozprzestrzenił się tak szybko, ponieważ wprowadzane środki kwarantanny są mało skuteczne. Przede wszystkim jest to wina władz lokalnych. Obecne odstrzelone ilości dzików, które w największym stopniu roznoszą wirusa, są niewystarczające. Wprowadzone środki medyczne również okazały się nieskuteczne. Jeżeli wirus będzie nadal rozprzestrzeniał się w tym samym tempie to hodowla trzody przez najbliższe dwa lata w obwodzie twerskim będzie całkowicie zakazana – powiedział Jurij Daniłow, szef Rosselkhoznadzor dla regionów Twer i Pskowa.

Program zwalczania ASF w Twerze
Niedawno został zatwierdzony pięcioletni program w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF, docelowo dla regionu twerskiego.

Założenia programu obejmowały: kompleksową modernizację służb weterynaryjnych w tym regionie, zakupu nowego sprzętu weterynaryjnego oraz podnoszenie kwalifikacji inspektorów weterynarii.

Całkowity koszt programu, który ma obejmować lata 2012-2017, ma wynieść 477 mln rubli (15,9 mln USD). Wdrażanie programu rozpoczęto  kwietniu 2012 r.