Kalemba mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie, gdzie na zaproszenie ministra rolnictwa Federacji Rosyjskiej Nikołaja Fiodorowa uczestniczy w rozpoczętych w tym dniu XV Targach Rolno-Przemysłowych "Złota Jesień 2013".

- Nie ma powodów do wprowadzenia embarga. Nie podejrzewamy też strony rosyjskiej o takie zamiary. Współpraca ministerstw i wszystkich służb układa się bardzo dobrze. Jest ona potrzebna tak stronie polskiej, jak i rosyjskiej - oznajmił minister.

Kalemba zauważył, że wszystkie problemy są na bieżąco wyjaśniane. - W Polsce nie ma tolerancji dla nieprawidłowości w sferze bezpieczeństwa żywności. Wprowadziliśmy program "zero tolerancji". Nasze służby na każdym poziomie bardzo dokładnie sprawdzają jakość żywności - podkreślił. - Polska żywność ma świetną markę - dodał.

Zdaniem ministra w sferze weterynaryjnej i fitosanitarnej Rosja nie stosuje wobec Polski żadnych odrębnych procedur. - Są normalne procedury. Dotyczą one wszystkich państw unijnych - wskazał.

Większą liczbę kontroli żywności z Polski przeprowadzanych przez stronę rosyjską Kalemba wyjaśnił troską o podniesienie bezpieczeństwa żywności. - Nam też na tym zależy - zaznaczył.

W ostatnich miesiącach Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) kilkakrotnie zgłaszała zastrzeżenia do jakości mięsa i serów, a także owoców i warzyw sprowadzanych z Polski. Wykryła nielegalnie przewożoną hiszpańską słoninę, ukrytą za szpikiem wieprzowym z Polski; zatrzymała również 12 ton polskich serów z powodu sfałszowanych etykiet.

Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert nie wykluczył nawet wprowadzenia embarga na import polskiej produkcji mięsnej i mlecznej. Uwagi do jakości żywności z Polski zgłosił także główny lekarz sanitarny FR Giennadij Oniszczenko, według którego przez Polskę "płynie produkcja, która nie odpowiada deklarowanym normom".

Problemy jakości polskiej żywności będą jednym z głównych tematów rozmów Kalemby z Fiodorowem, które odbędą się podczas moskiewskich targów.

W XV Targach Rolno-Przemysłowych "Złota Jesień 2013", najważniejszej tego rodzaju wystawie w Rosji, bierze udział 2,5 tys. wystawców z 50 regionów FR i 24 krajów świata. Wśród nich jest ponad 50 firm z Polski. Targi, które otworzył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, potrwają do soboty.