Na pytanie, czy są spore szanse na to, by rosyjskie embargo zostało zniesione przed końcem roku, Sawicki odpowiedział: "wydaje mi się, że tak; są sygnały z ambasady rosyjskiej, są sygnały bezpośrednio od ministra rolnictwa porozumienia w tej sprawie".

Sawicki podkreślił, że są prowadzone rozmowy dwustronne i jak mówił - "z pewnością jest bliżej" do otwarcia rosyjskiego rynku.

"Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się doprowadzić do technicznej rozmowy z ministrem rolnictwa Rosji. Musimy jeszcze wyjaśnić Rosjanom pewne sprawy związane z systemem kontroli, jakością polskich produktów i jestem przekonany, że po tych wyjaśnieniach ze strony Rosji będzie to embargo zniesione" - mówił minister.

Rosja wprowadziła zakaz importu mięsa i produktów roślinnych z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska usunęła uchybienia, jednak Moskwa nie zniosła embarga, które obowiązuje do tej pory.

W rozwiązanie problemu włączyła się Unia Europejska. Pod koniec listopada minister Sawicki poinformował, że komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianou zobowiązał się do zorganizowania spotkania Rosja-UE-Polska w sprawie rosyjskiego embarga na polskie produkty rolno-spożywcze.

Obecnie polskie zakłady przetwórcze mleka i mięsa drobiowego, zakłady paszowe oraz chłodnie są kontrolowane przez 9 przedstawicieli rosyjskich służb weterynaryjnych oraz dwóch ekspertów z unijnego Biura ds. Żywności i Żywienia z Dublina.

Źródło: PAP