Jak informuje Reuters, doradca, który odmówił podania nazwiska, powiedział, że parlament zagłosuje nad przyjęciem rezygnacji, jeszcze dziś. W ciągu dnia Ukraiński parlament przegłosował mianowanie na jego następcę Mykoły Solskiego.

Solski jest postrzegany jako ważna postać stojąca za reformami, które w zeszłym roku otworzyły rynek ziemi na Ukrainie, znosząc wieloletni zakaz sprzedaży gruntów rolnych.

Rezygnacja Leszczenki została ogłoszona cztery tygodnie po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, rozpoczynając wojnę, która zaburzyła wiosenne zasiewy i zdolność Ukrainy do eksportu produktów rolnych.

W poście internetowym Roman Leszczenko powiedział, że poważny stan zdrowia wymaga od niego ustąpienia z urzędu. Dodał, że rezygnuje „z ciężkim sercem, ale ze szczerą wiarą w przywrócone Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywnościowej Ukrainy”.

Leszczenko powiedział agencji Reuters w wywiadzie w tym tygodniu, że obszar siewów wiosennych na Ukrainie może w tym roku zmniejszyć się o ponad połowę z poziomu w 2021 r. do około 7 milionów hektarów w porównaniu do 15 milionów hektarów oczekiwanych przed rosyjską inwazją.

Ukraina jest głównym światowym producentem i eksporterem w sektorze rolnictwa, a działania wojenne mogą znacznie zmniejszyć zbiory i eksport w 2022 r. w nadchodzącym sezonie 2022/23.

Ukraina niedługo po inwazji zawiesiła eksport żyta, owsa, prosa, gryki, soli, cukru, mięsa i zwierząt gospodarskich oraz wprowadziła licencje na eksport pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego.