To obniżenie ceny było prognozowane, ponieważ powtarza się ono każdego roku. Ponadto, w porównaniu z zeszłym rokiem ceny na grzyby nie wzrosły, a w pewnych wypadkach nawet spadły, mimo to, że koszty produkcji rosną. I tak średnia cena pieczarki na hurtowym rynku w Kijowie w końcu kwietnia 2006 r. wynosiła 9 UAH/kg, a w tym roku cena obniżyła się do 8 UAH/kg. Cena boczniaka pozostała na ubiegłorocznym poziomie.

Podstawową przyczyną obniżenia cen jest nadwyżka podaży nad popytem. W tym samym czasie, porównanie wielkości spożycia grzybów na Ukrainie i w krajach UE pokazuje znaczne możliwości zwiększenia konsumpcji na Ukrainie. Obliczając rosnące nakłady na produkcję grzybów w krajach Europy Wschodniej, wchodzących w skład UE, w szczególności w Polsce, Ukraina ma możliwość z czasem przekształcić się nie tylko w dużego producenta grzybów w regionie, ale i w dużego dostawcę tej produkcji na rynki europejskie.

Perspektywy uprawy grzybów w Ukrainie będą jednym z głównych tematów konferencji "Przemysł grzybowy - 2007", która odbędzie się w kijowskim "Ekspocentrum Ukrainy" 12-15 czerwca.

Źródło: Wschod Info/AgroRu