Fundusze mogą także pomóc Ukrainie, czwartemu co do wielkości eksporterowi zbóż na świecie, przechować produkty z lipcowych i sierpniowych zbiorów w rękawach foliowych i kontenerach modułowych - przekazała FAO, cytowana przez agencję Reutera.

"Zapewnienie możliwości dalszej produkcji, bezpiecznego przechowywania i dostępu do alternatywnych rynków jest kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego na Ukrainie i zapewnienia, że (...) zależne od importu kraje będą miały wystarczające dostawy zbóż w rozsądnych cenach" - skomentował Rein Paulsen, szef biura FAO ds. sytuacji kryzysowych.

FAO przekazała, że na Ukrainie jest 18 mln ton zbóż i nasion oleistych z zeszłorocznych zbiorów, a kraj spodziewa się zebrania 60 mln ton w tym roku.

Blokowane przez rosyjskie siły ukraińskie porty na Morzu Czarnym nie działają od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Sprawiło to, że ceny żywności na świecie poszybowały w górę, wywołując globalny kryzys żywnościowy. W sezonie 2020/2021 Ukraina wyeksportowała 44,7 mln ton zbóż, a teraz próbuje wywozić zbiory trasami drogowymi, rzecznymi i kolejowymi, ale trudności logistyczne ograniczają wolumeny do maksymalnie około 2 mln ton miesięcznie. FAO zapowiedziała, że wykorzysta nowe fundusze, aby pomóc Ukrainie w zarządzaniu tymi alternatywnymi szlakami eksportu zbóż.