Na razie decyzja Rosjan ogranicza się tylko do zakazu importu i przewozu bydła przez teren FR z wybranych krajów UE, które dotknęła ta choroba przeżuwaczy.  

W oficjalnym komunikacie czytamy - Ze względu na nieustające rozprzestrzenianie się choroby wywołanej wirusem Schmallenberga na terytorium UE, Rosselkhoznadzor podjął decyzje o nałożeniu ograniczeń na tranzyt bydła i pozostałych przeżuwaczy eksportowanych z takich krajów jak: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Luksemburg, do krajów trzecich przez teren Federacji Rosyjskiej.

Jednak rosyjskie służby weterynaryjne nie podały jeszcze oficjalnej decyzji dotyczącej importu trzody chlewnej i mięsa wieprzowego z krajów UE, które miały wejść w życie 20 marca bieżącego roku.

Dodatkowo wprowadzono szczególne obostrzenia dla  Włoch i Luksemburga.  Oprócz zakazu przewozu bydła przez teren FR pochodzącego z tych krajów, zakaz obejmuje także wstrzymanie importu na teren FR żywego bydła i nasienia buhajów, które pochodzi z Włoch lub Luksemburga.