W ocenie rosyjskiego ministerstwa rolnictwa nie ma obecnie podstaw do podwyżek cen zbóż w tym kraju. Braki ziarna w centralnej Rosji wynikające z nieurodzaju, mogą być pokryte dostawami zboża z Syberii i południowej Rosji. Ich wielkość oceniana jest na 15 mln ton. Do dyspozycji będzie więc 77-78 mln ton zboża, co w pełni pokrywa potrzeby zarówno konsumpcyjne jak i paszowe Rosji.

Nerwowe nastroje konsumentów tłumi także rosyjski urząd statystycznych (Rosstat). Informuje on, że stan zapasów zbóż w Rosji grubo przekracza 20 mln ton. Wiodąca firma analityczna SovEcon szacuje je nieco niżej. Według niej zapasy zbóż na koniec sezonu 2009/'10 sięgają 20,2 mln ton. Nie mniej są to ilości, gwarantujące dostatek zboża w Rosji.

Według przewidywań ministerstwa rolnictwa tego kraju przyszłoroczne zbiory zbóż powinny być lepsze. Zbiory (na podstawie planowanej powierzchni zasiewów) szacowane są na minimum 80 mln ton, a może być jeszcze lepiej. W bardzo urodzajnym 2009 roku, zebrano w Rosji 97 mln ton zbóż.

Źródło: farmer.pl