Moskwa zakazała importu z USA wszelkiego mięsa pochodzącego z Karoliny Południowej, która "weszła w pierwszą strefę ryzyka" - poinformowały władze w komunikacie.

Dotychczas zawiesiła też import każdego mięsa m.in. ze stanów Kalifornia, Teksas, i Nowy Jork oraz wyłącznie wieprzowiny z ponad 10 innych stanów.

Zakazała również "do odwołania" importu wieprzowiny z całości terytorium Hiszpanii i kanadyjskich prowincji Kolumbia Brytyjska, Nowa Szkocja i Ontario, które są w "drugiej strefie ryzyka". W tym wypadku zakaz dotyczy "świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pochodnych, które nie zostały poddane obróbce termicznej w temperaturze minimum 80 stopni Celsjusza przez co najmniej 30 minut" - informują władze rosyjskie.

Wcześniej z powodu epidemii nowej grypy wykrytej w ponad 20 krajach rosyjskie służby sanitarne zadecydowała o wprowadzeniu zakazu importu mięsa z Meksyku, a także trzech stanów USA: Kalifornii, Teksasu i Kansas. Od tygodnia prowadzą też inspekcję wszystkich samolotów przylatujących z kontynentu amerykańskiego.

źródło: PAP