Wprowadzenie kartek żywnościowych zaproponowali biznesmeni i naukowcy rosyjscy. Wypowiedzieli się oni na posiedzeniu "okrągłego stołu" w ośrodku Izby Publicznej.

Kartki na artykuły żywnościowe powinny być wprowadzone w celu ochrony najbiedniejszych obywateli Rosji z powodu wciąż wzrastających cen na artykuły spożywcze.

„Tanich artykułów spożywczych w Rosji nie będzie już, w okresie najbliższych dziesięciu lat”, - oświadczył niedawno minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew.

Iwan OBOLENCEW, przewodniczący Rosyjskiego Komitetu  Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Przemysłowo-Rolnej uważa, że kartki na artykuły żywnościowe - to jedyne, na dzień dzisiejszy, realne rozwiązanie wielu problemów,(...)

W USA na taką kartkę państwo wydziela od 100 - do 160 USD miesięcznie. Z takiej pomocy nie zrezygnowałby ani jeden Rosjanin. W Rosji prawdopodobnie będzie to suma tysiąca rubli miesięcznie (około 90 zł). Nie jest to dużo, jednak lepiej tyle, niż nic.

Badania wskazują, że taką kartkę chciałoby otrzymać 28 proc. Rosjan, a 55 proc. oświadczyło, że im kartki nie są potrzebne. Wśród najbardziej niezamożnych obywateli kartki chciałoby otrzymać 53 proc. ankietowanych, a 36 proc. - nie. W grupie zaś tych obywateli, którym wystarcza pieniędzy na żywność i ubranie, oraz innego rodzaju rzeczy długotrwałego korzystania, lecz nie stać ich na kupienie samochodu, kartki na artykuły żywnościowe chciałoby otrzymać 15 proc. ankietowanych obywateli rosyjskich. 

Źródło: