Według firmy inFOLIO Research Group zajmującej się badaniem rynku konsumenckiego w lipcu odnotowano niebywały popyt na mąkę. Konsumenci wykupując mąkę, podbijają jej ceny. W stosunku do lipca 2011 r. mąka podrożała o 8,2 proc. Odnotowano również zwiększony popyt na kaszę ryżową i gryczaną odpowiednio o 2,1 i 1,2 proc.

W ocenie szefa tej firmy Olega Klepikowa wzrost zapotrzebowania na te produkty jest zbyt duży, by go zignorować. Wygląda na to, że ludzie robią zapasy i to dotyczy nie tylko starszego, pokolenia, ale także osób w średnim wieku. Społeczeństwo obawia się klęski nieurodzaju, ale także kolejnego kryzysu, który ma być odczuwalny w Rosji już we wrześniu - tłumaczył. Dodał, że wzrost popytu wywołuje wzrost cen na te produkty.

Zdaniem analityków w Obwodzie Moskiewskim w ubiegłym miesięcy ceny mąki wzrosły o 25 proc., makaronów - o 16 proc., a kaszy - o 21 proc.

W tym roku prawdopodobnie w Rosji zostanie zebranych ok. 47 mln ton pszenicy, a zbiory wszystkich zbóż oceniane są na 70-75 mln t.
Tego typu zachowania rynkowe na pewno wpłynął na utrzymanie ceny surowców rolnych również i w Europie.