Ustalono to na zakończonym w czwartek w Moskwie, dwudniowym posiedzeniu grupy roboczej Rosji i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą.

Rzecznik rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko powiedział PAP, że z inicjatywą takiej inspekcji wystąpiła strona unijna.

- Myślę, że wyniki prac grupy roboczej przybliżą zniesienie (przez Rosję) embarga (na import mięsa z Polski), gdyż UE podejmie kompleks działań, które ukrócą oszustwa - oświadczył Aleksiejenko.

Rzecznik Rossielchoznadzoru wyjaśnił, że - mniejsze będzie ryzyko dostaw mięsa z krajów trzecich przez terytorium Unii Europejskiej. A to już bardzo duży krok naprzód w kierunku uchylenia wszystkich ograniczeń - podkreślił.

- Najważniejsze jest to, że na spotkaniu w Moskwie strona unijna zwróciła się do Rossielchoznadzoru o przeprowadzenie inspekcji u dostawców mięsa w kilku krajach Unii Europejskiej, w tym w W. Brytanii, Irlandii i Polsce - powiedział Aleksiejenko i dodał: - My już w kwietniu proponowaliśmy przeprowadzenie nowej inspekcji razem z przedstawicielami UE, by uregulować wszelkie sporne kwestie.

- Teraz Unia Europejska obiecała, że w najbliższym czasie prześle nam wykaz krajów ze wstępnym harmonogramem inspekcji. W wykazie tym znajdzie się zapewne także Polska - zaznaczył rzecznik rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.

- Perspektywy są niezłe, bo rozmowy odbywają się także w Brukseli - oświadczył Aleksiejenko, zapytany o szanse na rychłe uchylenie rosyjskiego zakazu sprowadzania mięsa z Polski.

Rzecznik Rossielchoznadzoru podkreślił, że na posiedzeniu grupy roboczej sprawa polskiego mięsa poruszana była tylko pośrednio - w kontekście konkretnych naruszeń. - Tematem była walka z oszustwami - przypomniał Aleksiejenko.

Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego - Siergiej Dankwert informował przed spotkaniem, że strony przedyskutują kilka problemów związanych z gwarancjami Komisji Europejskiej, dotyczącymi jakości mięsa eksportowanego do Rosji. W tym kontekście - zapowiadał - omówione zostaną przypadki przemytu mięsa przez terytorium Polski.

Źródło: PAP