Przypominamy, że w roku 2010 rząd rosyjski zdecydował się na wprowadzenie zakazu eksportu zbóż. Wówczas produkcja pszenicy spadła do ok. 41 mln ton.

- Eksperci SovEcon oceniają, że zbiory tego zboża w Rosji w sezonie 2012/2013 mogą być najniższe od sezonu 2003/2004, kiedy zebrano go zaledwie 34,1 mln ton. W tej sytuacji wielu obserwatorów rynku, jak również inwestorów na rynkach terminowych, obawia się wprowadzenia ograniczeń w eksporcie zbóż z tego kraju. Wycofanie się Rosji z handlu lub nawet jego ograniczenie, oznaczałoby zachwianie równowagi na rynku globalnym i sprzyjałoby wzrostom cen wszystkich zbóż. Wynika to z faktu, iż w ostatnich latach Rosja stała się czwartym największym eksporterem zbóż na świecie po Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Australii - podaje BGŻ.

Rynek zbóż w Rosji ma duże znaczenie dla globalnego rynku, bo kraj ten dostarcza głównie pszenicę. W zakończonym sezonie 2011/2012 wyeksportowała 22 mln t tego zboża. W sezonie bieżącym 2012/2013 agencje analityczne prognozują, że w wyniku niższych zbiorów wolumen eksportu może spaść nawet do 6 mln t (Strategie Grains) lub bardziej optymistycznie 9 mln t (Międzynarodowa Rada Zbożowa).