"Ukraina przywraca prawdziwą swobodę żeglugi na Morzu Czarnym. Wolność wymaga determinacji", powiedział Zełenski i podziękował pracownikom portów i wszystkim, którzy dbają o bezpieczne funkcjonowanie korytarza.

Wzywamy sojuszników, aby wspierali nasze wysiłki poprzez zapewnienie większej liczby systemów obrony powietrznej. Razem jesteśmy w stanie chronić swobodę żeglugi na Morzu Czarnym i poza nim - dodał prezydent.

W piątek minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow ogłosił, że dwa statki zablokowane w związku z wojną z surówką i koncentratem rudy żelaza opuściły ukraińskie porty w kierunku Bosforu.

Tymczasowy korytarz zbożowy 

Według Kubrakowa od 15 sierpnia z tymczasowego korytarza skorzystały już 4 statki. Używają go przede wszystkim statki, które w momencie inwazji na Federację Rosyjską znajdowały się w ukraińskich portach Czarnomorsk, Odesa i Piwdenny.

Po odstąpieniu Rosji od "porozumienia zbożowego" Ukraina ogłosiła utworzenie tymczasowych korytarzy na Morzu Czarnym dla statków handlowych płynących do i z ukraińskich portów.