– Modernizacja nawadniania w południowych regionach Ukrainy co najmniej dwukrotnie zwiększy plony, co przyczyni się do wzrostu PKB i tworzenia nowych miejsc pracy – podkreślił premier Ukrainy Denys Szmyhal cytowany przez agencję Interfax Ukraina.

Ukraiński rząd wspiera nawadnianie

Obecnie Ukraina prowadzi negocjacje w sprawie pozyskania amerykańskich kredytów o łącznej wartości 4 miliardów dolarów na odbudowę infrastruktury inżynieryjnej systemów nawadniających i rozwój irygacji. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2022-2030. Ponadto Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności negocjuje współpracę publiczno-prywatną w zakresie przebudowy systemów irygacyjnych w południowych regionach Ukrainy z firmami z Izraela, USA, Francji i Chin.

Udział w programach rozwoju irygacji planuje brać m. in. KSG Agro, ukraiński agroholding notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Agroholding uruchomił pilotażowy projekt wprowadzenia nawadniania kroplowego na powierzchni ok. 300 hektarów.

– Irygacja to szansa na podwojenie plonów nawet w trudnych warunkach pogodowych. Kiedyś grunty, na których obecnie działamy, były nawadniane na powierzchni 5 tysięcy hektarów – mówi prezes KSG Agro Siergiej Kasjanow. – Mamy nadzieję, że przy szerokim wsparciu dotacyjnym i kredytowym możliwe będzie wdrożenie nie tylko naszego pilotażowego projektu nawadniania już w następnym roku, ale i przywrócenie w przyszłości systemów irygacyjnych na całej powierzchni, gdzie wcześniej istniały i gdzie teraz jest taka możliwość infrastrukturalna – dodaje.

Program wsparcia

Komentując start programu wsparcia Minister Polityki Rolnej i Żywności Roman Leszczenko podkreślił, że Ukraina wraz z innymi krajami musi odpowiedzieć na globalne zmiany klimatyczne, bo chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo żywnościowe.

– Te rzeczy są ze sobą powiązane, jeśli stworzymy producentom rolnym odpowiednie warunki, zmodernizujemy systemy irygacyjne, to jednocześnie wzmocnimy naszą pozycję w bezpieczeństwie żywnościowym oraz zoptymalizujemy wykorzystanie zasobów wodnych i energii elektrycznej, co w dzisiejszej rzeczywistości również jest bardzo ważne – powiedział minister.