Ten sezon jeśli chodzi o zbiory kukurydzy u naszych wschodnich sąsiadów można uznać za wyjątkowo udany. Gatunek ten po pierwsze jest szybko zbierany z pola, co po drugie wpływa na szybką sprzedaż i eksport ziarna.


- Według oficjalnych danych, w pierwszych dwóch tygodniach października br. Ukraina wyeksportowała 1,4 mln ton zbóż, w tym 1 mln ton pszenicy i 293 tys. ton kukurydzy. Od początku bieżącego sezonu handlowego ukraiński wywóz zbóż wyniósł 7,4 mln ton, co oznacza 13 proc. wzrost w porównaniu do wyniku z analogicznego okresu poprzedniego sezonu handlowego - informują analitycy.

Z kolei minister rolnictwa Ukrainy poinformował także, że obecnie tempo żniw kukurydzy przyspiesza, po utrudnieniach, które spowodowała deszczowa aura we wrześniu br. Zebrano już 11,4 mln ton ziarna kukurydzy.

- Najnowsze prognozy tegorocznej produkcji kukurydzy na Ukrainie są bardzo optymistyczne. Kraj szykuje się na rekordowe zbiory w wysokości od 29 do 30 mln ton. Potencjał eksportowy tego gatunku w sezonie 2013/14 jest szacowany na przynajmniej 16 milionów ton - podaje FAMMU/FAPA.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych