W tempie wzrostu produkcji grzybów Ukraina już wyprzedziła Polskę, w której po szybkim rozwoju tej branży w końcu lat 90-ch, produkcja znacząco nie wzrasta. Czołowi polscy eksperci rynku grzybów chętnie podzielili się swoim doświadczeniem i aktywnie współpracują z dużymi ukraińskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami, które rozwijają nowoczesną uprawę grzybów w Ukrainie. Ich zdaniem, Ukraina będzie kolejnym krajem, w którym należy oczekiwać szybkiego wzrostu produkcji grzybów.


Dzisiaj Polska produkuje więcej grzybów, niżeli lider tej branży Holandia, ale polscy producenci zaznaczają, że eksport grzybów z Polski na Ukrainę wciąż obniża się i zajmuje dziś nieznaczną część w ogólnym polskim eksporcie do tego kraju. Eksperci sądzą, że obecna produkcja pieczarek i boczniaka na Ukrainie wynosi ok. 35 tys. ton rocznie.

Według słów niemieckich, holenderskich, rosyjskich i polskich ekspertów, na Ukrainie należy oczekiwać pojawienia się wielkich inwestorów, ponieważ popyt krajowego na grzyby nie jest zaspokojony. Przedstawiciele polskich firm twierdzą, że pierwsi inwestorzy zagraniczni już tworzą własne przedsiębiorstwa produkcji grzybów w Ukrainie.

Źródło: Agro Perspektywa