SovEcon prognozuje zbiory nawet poniżej 70 mln t oraz redukcję rosyjskiego eksportu zbóż w sezonie 2010/2011 o połowę, do 12 mln t. W wypadku takiego gatunku jak pszenica oznaczałoby to spadek z rekordowego poziomu 18,2 mln t w ubiegłym sezonie do około 11 mln t tego roku, czyli pułapu z roku 2007/2008.

Firma zapowiada również, że jeśli zbiory rzeczywiście spadną poniżej 70 mln t, rosnące ceny na rynku wewnętrznym nie tylko zmuszą władze do znaczącej wyprzedaży, które obliczane są na 9,5 mln t państwowych zapasów, ale także do restrykcji w eksporcie zbóż paszowych. może się tak stać już na jesieni tego roku, kiedy wywołany suszą brak pasz y zielonej wymusi zwiększone zużycie zbóż paszowych.

Ponadto na ceny z pewnością wpłynie fakt, że w Rosji obecnie szaleją gigantyczne pożary, które oprócz lasów trawią duże obszary pól uprawnych. Przyczyną pożarów są największe od 130 lat upały, które od połowy czerwca panują w europejskiej części Rosji.

Trzeba jednak pamiętać, ze łączne zapasy zbóż oceniane są w Rosji na obfite, wynoszą ponad 20 mln t. Dodatkowo dotychczasowe zbiory w południowych regionach kraju przynoszą znakomite rezultaty.

Źródło: FAMMU/FAPA/farmer.pl