Opady deszczu notowane w tym regionie w ostatnim czasie utrudniały zasiewy ozimin. W środkowej części kraju i w rejonie Wołgi areał upraw zbóż ozimych ma być przez to o jedną piąta mniejszy niż zakładano.


- Pod znakiem zapytania stawiano także postęp prac w południowym dystrykcie federalnym i federalnym dystrykcie północnego Kaukazu. Na tych obszarach jest jeszcze szansa na dokończenie siewów ozimin zwłaszcza, że obecna pogoda na to pozwala. Warunki dla siewów zmieniają się na lepsze. Opady ustały, a to jest najważniejsze - oceniają rosyjskie służby meteorologiczne - podaje FAMMU/FAPA.

Z kolei rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że do 8 października powierzchnia zasiewów zbóż ozimych przekroczyła 9,1 mln ha wobec 13,8 mln ha w analogicznym okresie sezon wcześniej.

Z szacunków wynika, że w tym sezonie Rosja obsieje zbożami ozimymi w sumie około 13 mln ha zamiast 16 mln ha planowanych wcześniej.

Jak informuje Fundacja prognozowany rosyjski eksport zbóż w sezonie 2013/14 ma wynieść około 15 mln ton, z czego 7,5 mln ton już zostało wyeksportowane od początku sezonu do końca września br.