Dotychczas odsprzedano 815,189 tys. t ziarna. Według niektórych analityków, takie tempo sprzedaży nie będzie wystarczające, by osiągnąć zamierzone cele. W założeniach sprzedaż z zapasów interwencyjnych miała wynieść ok. 3 mln t, a kolejne 3,3 mln t miały zostać rozdysponowane po stałych, ustalonych cenach, w regionach w największym stopniu dotkniętych skutkami suszy. Na początku sezonu Rosja posiadała ok. 9,6 mln t zbóż (głównie pszenicy) w zapasach interwencyjnych, skupionych w poprzednim sezonie urodzaju - podaje FAMMU/FAPA.

W najbliższym sezonie zapowiadane są dobre zbiory zbóż. Z prognoz wynika, że Rosja może zebrać nawet 90 mln t ziarna, co może oznaczać znaczną nadwyżkę eksportową. Rosyjski związek zbożowy już teraz lobbuje za umożliwieniem eksportu zbóż z regionów położonych na południu kraju. Są tam zdaniem związkowców znaczne zapasy ziarna, które powinny zostać rozładowane przed kolejnym sezonem.

Inne informacje podaje oficjalnie Rosja. Utrzymuje ona zakaz eksportu zbóż i będzie tak przynajmniej do końca bieżącego sezonu. Zdaniem specjalistów nie można wykluczyć przedłużenia embarga co najmniej do października tego roku, kiedy to będą już znane dokładne wyniki tegorocznej produkcji zbożowej.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych