Poinformował o tym w wywiadzie dla BiełaPAN wicedyrektor Inkofuda Michaił Torgowcew. Decyzje o zawieszeniu importu mięsa do masarni, rozmieszczonych na terytorium Specjalnych Stref Ekonomicznych Białorusi, było przyjęte 17 marca - poinformował. Wykonując tę decyzję, zarząd działu weterynarii Ministerstwa Produkcji Rolniczej skierowało dyrektywę do weterynaryjnych punktów na granice o wstrzymaniu wwozu mięsa z Polski i innych państw na czas nieokreślony. Aby podtrzymać rynek, Inkofud już teraz zmniejszył produkcję. Dzięki temu, pozostałego surowca może wystarczyć jeszcze na siedem do dziesięciu dni.

Jeżeli zakaz na import wieprzowiny i mięsa drobiu do białoruskich masarni nie będzie zniesiony, nie będziemy mogli konkurować na rynkach Rosji i Ukrainy, na które dostarczamy do 85 proc. naszej produkcji - podkreślił Torgowcew. – I nie uda się zrealizować planu wejścia na rynki Kazachstanu i Mołdowy. Ponadto za niewykonanie kontraktów nam grożą sankcji karne.

Inkofud, zdaniem wicedyrektora, mógłby pracować na białoruskim surowcu, gdyby spełniało wymagania cenowe, tak jak, np. białoruska wołowina. Dziś żadna białoruska rzeźnia nie oferuje nam wieprzowiny taniej, niż po 5 tys. rubli za 1 kg netto. Nabycie surowca w takiej cenie zamknie dla nas rynki zagraniczne. Nie da się przetrwać, sprzedając tylko na rynek wewnętrzny, który kupuje tylko 15 proc. naszej produkcji - wyjaśnia M.Torgowcew.

Niejasna przyszłość stawia pod znakiem zapytania inwestycyjny program przedsiębiorstwa. Inkofud ma zamiar zainwestować 15-20 mln dolarów w wybudowanie fabryki przetwarzającej drób. Budujemy już wydział produkcji kiełbas, który ma kosztować ok. 1,5 mln dolarów. Rozważamy również budowę własnej fermy trzody chlewnej – kontynuuje wicedyrektor Inkofudu.

Taki sam los, jak Inkofud, spotkał pozostałe pięć masarni Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Brześć". Zostały o tym poinformowane władze - od Brzeskiego wykonawczego komitetu obwodowego przez rząd do administracji prezydenta. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie problem z zawieszeniem importu mięsa zostanie rozwiązany i odzyskamy możliwość realizacji swoich produkcyjnych i inwestycyjnych programów - podkreślił rozmówca BiełaPAN.

Źródło: Wschod Info