W Sądzie Okręgowym w holenderskim Gelderland w Zutphen ogłoszono w środę wyroki dla dwóch braci – młodych rolników, biorących udział w gwałtownym proteście na autostradzie A1 w pobliżu Stroe-Kootwijk w dniu 28 czerwca br. – donosi niemiecki portal Agrarheute.

Młodzi rolnicy w wieku 17 i 19 lat znaleźli się wtedy w grupie rolników na traktorach, którym udało się zablokować autostradę. Doszło do starć farmerów z policją.

19-latek według przedstawionych dowodów miał wtedy jechać ciągnikiem z przyczepą pod prąd, zajeżdżać drogę policyjnym wozom i cofać swoim zestawem, zagrażając policjantom w radiowozach, oraz grozić funkcjonariuszom przy zatrzymaniu. 19-latek został skazany na 6 dni więzienia za grożenie policjantom i wandalizm. Musi również zaliczyć 180 godzin prac społecznych. Sąd zawiesił mu także na 9 miesięcy prawo jazdy.

17-latek był sądzony jako nieletni. Został skazany na 40 godzin prac społecznych. Policja przedstawiła mu zarzuty usiłowania poważnego uszkodzenia ciała, rzucania gróźb karalnych pod adresem funkcjonariuszy oraz spowodowania szkód majątkowych. Sędzia po analizie materiałów video stwierdził jednak, że nie ma dowodów na to, że chłopak chciał i zamierzał kogokolwiek zranić. Uznał jednak pozostałe zarzuty. Chłopakowi zawieszono również prawo jazdy.