Woj. śląskie jest jednym z kilku województw, dla których Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Deszcz padał tam przez cały dzień, z perspektywą do piątkowego poranka.

Jak poinformowała w czwartek ok. godz. 19. rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w związku z opadami odnotowano do tego czasu w regionie 114 interwencji, w tym 43 związane z silnym wiatrem i 40 związanych z przyborem wód.

Najwięcej, 14 takich zdarzeń, miało miejsce w Katowice; 11 - w Tychach. Stan alarmowy został przekroczony na rzece Pszczynce w Pszczynie, a stan ostrzegawczy - w innym punkcie pomiarowym na tej rzece, w dwóch punktach na Brynicy oraz w jednym na Gostyni.

Zgodnie z informacjami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało w czwartek rano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla całego regionu - obowiązujące do godz. 9. w piątek. Prognozowana suma opadów w tym czasie wynosi od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm.

Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie IMGW - Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydał obowiązujące do godz. 12. w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniami wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły.

Z kolei Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu IMGW-PIB Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydał obowiązujące do godz. 9. w piątek ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody dla zlewni górnej Warty i jej dopływów.