• Jak podkreśla ekspert, od połowy kwietnia br. najmocniej spadły ceny styropianu grafitowego, który kupowaliśmy o 50% drożej. Styropian biały był wtedy o 20% droższy. 
  • Rosnąca inflacja, wzrost kosztów zakupu surowca przekładają się na wzrosty cen styropianów budowlanych na przełomie lipca i sierpnia br. Mamy pierwsze sygnały aktualizacji cenników styropianu budowlanego, gdzie ceny rosną od 5 zł do 30 zł za metr sześcienny.
  • Ekspert podkreśla że bardzo słabo sprzedaje się teraz styropian na fundamentu co jest dla niego sygnałem że bardzo mało budów domów została rozpoczęta lub jest realizowana w drugiej połowie 2022 r.

W sieci pojawia się seria artykułów, w której jesteśmy informowani że ceny styropianu elewacyjnego jak i budowlanego nie tylko wyhamowały, ale nawet zaczęły spadać. 

Spadkowy trend dopiero rozpoczął się od drugiej połowy kwietnia br., gdyż jeszcze  na początku miesiąca kwietnia Tomasz Patoka, właściciel hurtowni styropianu styro24.pl przewidywał zahamowanie cen, a nawet ich spadek, ale w okresie letnim. O tym pisaliśmy w poniższym artykule.

Jednak spadki cen styropianu budowlanego nadeszły szybciej i już w praktycznie w maju br. były mocniej odczuwalne na rynku materiałow budowlanych.

W przeciągu niespełna 3 miesięcy, czyli maja do końca lipca br. ceny styropianu bardzo mocno się obniżyły w hurtowniach i marketach budowlanych z powodu spadku popytu.

- Od szczytu, jaki mieliśmy w połowie kwietnia  (do końcówki lipca br. - przyp. red.) styropianu obniżyła się. Najmocniej spadły ceny na styropian grafitowy, który kupowaliśmy o 50% drożej jeszcze trzy miesiące temu. Styropian biały był wtedy o 20% droższy - podkreśla Tomasz Patoka, właściciel hurtowni styropianu styro24.pl.

Co było główną przyczyną spadków lub zahamowania cen na rynku?

Oczywiście widmo recesji oraz regularne podnoszenie stóp procentowych przez NBP, które już wynoszą 6,50% i jak eksperci przewidują (mimo zapewnienie Prezesa NBP) stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet do 8% w ciągi 2022 r. Ma to oczywiście ogromy wpływ na wzrost kosztów kredytowania budowy domu jak oraz wpływa na obniżenie zdolności kredytowej inwestorów. Nie bez znaczenia jest też efekt psychologiczny taki podwyżek stóp procentowych, konsumenci boją się zaciągać kredyty hipoteczne w obawie że nie podają spłacie kolejnych rat, o czym pisaliśmy niżej

Dodatkowo wysoka inflacja wpływająca na wzrost kosztów życia, cen materiałów budowlanych powoduje, że wielu kredytobiorców wstrzymuje się z realizacją kolejnych etapów budów domów, gdyż nie są w stanie ich dokończyć. Budowy domów stoją w miejscu, gdyż rosnące koszty robocizny oraz zakupu drożejących materiałow budowlanych nie pozwala kończyć inwestycji lub poszczególnych ich etapów. A bez tego banki nie uruchamiają dalszych transzy kredytowych na realizację np. prac wykończeńczeniowych itd.

- Drogie kredyty i spadek ilości udzielanych kredytów hipotecznych odbije się na ilości sprzedawanego styropianu. Na tą chwilę, styropian na elewacje i podłogi jeszcze jakość się sprzedaje, chociaż zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Klienci kończą inwestycje, które się rozpoczęły w poprzednim roku - dodaje Tomasz Patoka, właściciel hurtowni styropianu styro24.pl. - Pierwszy na budowie jest potrzebny styropian na fundament, którego w tym roku sprzedaż jest bardzo mała, a w porównaniu do poprzednich lat jest to znikomy procent.

Jak zauważa ekspert styro24.pl po ilości zamawianego styropianu na fundament zawsze można było określić jaka ilość inwestycji się rozpoczyna, gdzie za parę miesięcy będzie potrzebny styropian fasadowy i podłogowy.

- W tym sezonie słabo to rzutuje na końcówkę roku i początek następnego. W hurtowniach jest spokój drogie ceny materiałów budowlanych wstrzymują od zakupów ze środków własnych klientów indywidualnych , którzy wykorzystują sezon i pogodę do prac przy swoich domach - podsumowuje  właściciel hurtowni styropianu styro24.pl.

Czy ceny styropianu budowlanego będą rosły w przyszłych miesiącach? 

- Co do cen na najbliższy okres spodziewałbym się utrzymania ich na obecnym poziomie, a bardziej delikatnych podwyżek związanych z sezonem, inflacją i słabą złotówką niż kolejnych obniżek - podkreśla właściciel hurtowni styropianu styro24.pl.

Podobnego zdania są eksperci HurtowniaStyropianu.pl i przewidywali wzrost cen styropianu budowlanego i prognozują wzrost w lipcu i sierpniu br.  Znaczna część producentów działających na rynku zaczyna podnosić powoli ceny styropianu budowlanego, powołując się na wzrosty cen surowca, z którego jest wytwarzany Są to podwyżki rzędu od 5 zł do nawet 30 zł za metr sześcienny.

- W cenie styropianu duży udział ma cena surowca, która nie spadła ale już też gwałtownie nie rośnie. Rynek surowców a w tym styrenu jest rynkiem globalnym. Tutaj nawet spadek produkowanego styropianu w Polsce nie powoduje spadku cen. Potrzebna jest recesja, która już się zaczyna na rynkach światowych. Każdy spadek cen surowca na pewno się przełoży na obniżki ceny styropianu - podsumowuje Tomasz Patoka, właściciel hurtowni styropianu styro24.pl.