Recesja, załamanie cen zbóż, rosnące koszty nawozów i automatyzacja produkcji zadały cios amerykańskiej wsi. Realia życia na prowincji nie mają nic wspólnego z euforią na Wall Street. Departament Rolnictwa (USDA) podaje, że dochody producentów rolnych spadły o 9% w tym roku, a  w ciągu 4 lat w sumie zmalały o 50 procent. W wyniku utraconych dochodów wiele gospodarstw jest na skraju bankructwa.

W czasie listopadowych wyborów prezydenckich zeszłego roku rolnicy zaufali Donaldowi Trumpowi. Eksperci donosili, że sukces Republikanina to wypadkowa m.in. poparcia mieszkańców przedmieść, małych miasteczek i wsi. Tymczasem farmerów czeka rozczarowanie, ponieważ, jak podaje Agencja Reutres, w zaproponowanym przez prezydenta budżecie zapisano obniżenie wydatków na rolnictwo o 4,7 miliardów dolarów do 17,9 miliardów, a także powstrzymanie finansowania inicjatyw dbających o czystą wodę na wsi, wspomagania usług biznesowych, redukcję personelu w urzędach poszczególnych hrabstw i zmniejszenie niektórych usług statystycznych oferowanych przez USDA. Te ostatnie wbrew pozorom są niezwykle ważne dla producentów rolnych, bowiem wielu rolników i plantatorów opiera się na danych ministerstwa rolnictwa przy podejmowaniu decyzji w zakresie marketingu i zarządzania ryzykiem. Nowy budżet jest tak stworzony, by redukując niektóre wydatki, zwiększyć środki na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne kraju.

Po czterech miesiącach szoku wyborczego rolnicy i farmerzy mają dodatkową obawę, że protekcjonizm nowej administracji może przyczynić się do dodatkowych problemów z eksportem. Ich obawy zdają się uzasadnione – nie od dziś bowiem wiadomo, że polityka ochrony produkcji i handlu jednej ze stron wzmaga reakcje drugiej i w konsekwencji często prowadził do wojny celnej.

Dodatkowo prezydent Trump już zapowiedział zmiany umów handlowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy dochodów rolników. Ameryka jest największym producentem i eksporterem kukurydzy na świecie, a Meksyk trzecim rynkiem przeznaczenia produktów rolnych eksportowanych z USA. Eksport kukurydzy do Meksyku wzrósł zwłaszcza po podpisaniu Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. NAFTA odgrywa bardzo ważną rolę w amerykańskim systemie rolnictwa, ponieważ pozwala eksportować nadwyżki zboża, nabiału, mięsa, owoców i jajek. Oznacza to, że jeśli związek handlowy USA z partnerami staje pod znakiem zapytania, amerykańscy producenci będą musieli znaleźć sposób na radzenie sobie z nadmiarem produkcyjnym i spadkami cen.

Dotychczas do Meksyku eksportowanych jest 4% całkowitej produkcji kukurydzy oraz 8% produkcji wieprzowiny. Przy obecnym konflikcie na linii USA – Meksyk istnieje pokusa, że sąsiedzi znad Rio Grande będą poszukiwać produktów rolnych w Brazylii, Argentynie i Europie. W związku z tym niektórzy producenci kukurydzy i soi już starają się przyspieszyć sprzedaż swoich produktów do Meksyku w związku z niepewnością towarzyszącą retoryce Trumpa. Rolnicy są w patowej sytuacji: nie wiedzą, co się stanie w ciągu tygodnia lub miesiąca, a eksport ma decydujące znaczenie dla utrzymania ich gospodarstw. 

 

 

Plan budżetowy [ENG]