Na konferencji prasowej w Des Moines, na corocznym World Food Prize Forum, David Beckmann wezwał amerykański Kongres  do ochrony funduszy na walkę z ubóstwem oraz programy pomocy  społecznej.

– Podczas gdy liderzy wielu krajów spotykają się na corocznym World Food Prize Forum, Amerykański Kongres jest gotowy do głębokich cięć budżetowych w programach, które mają ogromne znaczenie dla ludzi cierpiących głód na całym świecie – powiedział Beckmann. – Mniej niż 1 proc. wydatków amerykańskiego rządu przeznaczonych jest na walkę  z głodem i ubóstwem w kraju i na świecie, a Izba Reprezentantów zagłosowała aby obciąć środki na te ratujące życie programy o prawie 20 proc. w tym roku – dodał.

Jak podaje organizacja Bread For the World liczba ludzi głodujących na świecie stopniowo spadała przez ostatnie dekady, jednak zawirowania w gospodarce światowej i wysokie ceny zbóż spowodowały zwiększenie skali problemu. – W odpowiedzi na to, amerykański rząd pomógł doprowadzić do wzmożenia inwestycji na rzecz rozwoju rolnictwa i pomocy żywnościowej w wielu najbiedniejszych krajach świata – podaje organizacja.

Według Bread For the World, proponowane cięcia, biorąc pod uwagę trwający ciężki kryzys humanitarny w regionie Rogu Afryki,  spowodują odebranie pomocy żywnościowej  14 milionom cierpiącym największy głód ludziom na świecie. Cięcia ograniczą także pomoc na rzecz rozwoju rolnictwa, mimo że ta pomoc jest kluczowa dla przezwyciężania głodu w tym rejonie.

W Stanach Zjednoczonych wydatki na programy pomocy dla zagrożonej ludności stanowią jedynie 17 procent wydatków federalnych. Jednak wydatki na program pomocy SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program) które mają zostać zmniejszone, pozostawią bez pomocy 1 milion odbiorców tejże pomocy oraz 200 000 dzieci bez jedzenia w szkole. Podczas gdy ubóstwo i głód w Stanach Zjednoczonych sięga rekordowych poziomów, jeden na pięciu Amerykanów polega właśnie na programie SNAP aby móc związać koniec z końcem.

Wzywam Kongres i administrację państwową do utworzenia kręgu bezpieczeństwa wokół programów na rzecz głodujących i cierpiących biedę ludzi – powiedział Beckmann. – Kongres może i powinien redukować deficyty, ale bez  dokładania trudności ludziom najbiedniejszym w kraju i na świecie – dodał.