Grupa Belvedere jest producentem znanej na całym swiecie wódki Sobieski, która zyskała jeszcze na popularności, kiedy jej ambasadorem został Bruce Willis.

Część posiadaczy obligacji francuskiej firmy chciała upadłości jej fabryk w Polsce. Sąd gospodarczy przychylił się do zaproponowanego programu naprawczego i ochronił Belvedere przed wierzycielami. Jak donoci wyborcza.biz.pl Belvedere kontroluje ok. 20 proc. rynku wódki w Polsce. Ma cztery zakłady: Destylarnię Sobieski w Starogardzie Gdańskim, Destylarnię Polmos w Krakowie, Fabrykę Wódek "Polmos Łańcut" i Sobieski Trade w wielkopolskim Kołaczkowie. . W zeszłym roku sprzedaż grupy sięgnęła 1,2 mld euro i była wyższa o 14 proc. niż w 2008 r. We wtorek akcja spółki podrożała o blisko 2 proc. kosztowała 168 zł, chociaż do tej pory nie interesowała tak bardzo giełdy warszawskiej.

Bruce Willis chciałby kupić akcje Grupy Sobieski, bo sam produkt robi na nim niesamowite wrażenie. Czyżby tradycja mocniejszych trunków z zachodu docierała i na Zachód? Wystarczyły rozważania aktora, aby akcje Sobieskiego skoczyły na giełdzie prawie o 30 procent. sam Willis na czteroletni kontrakcie, w którym zawarta jest klauzula o promowaniu wódki w Stanach Zjednoczonych i w Chinach zarobi 16 mld USD.

Źródło: farmer.pl