Grupa Provimi jest wiodącym dostawcą pasz dla zwierząt.

Spółka Provimi uzgodniła z przedstawicielami koncernu Cargill termin rozpoczęcia konsultacji.

Przejęcie spółki Provimi przez Cargill umożliwi koncernowi wejście na niezwykle rentowny rynek premiksów i specjalistycznych dodatków do pasz, a także ugruntowanie obecnej pozycji na wschodzących rynkach w Ameryce Południowej, Rosji i Azji.

Cargill zobowiązał się dokonać dalszych inwestycji w rozwój działalności Provimi i zapewnić bardziej atrakcyjne perspektywy kariery dla pracowników całym świecie, włącznie z możliwością wymiany wiedzy i doświadczenia - poinformowała Anna Kryj, z firmy obsługującej pod kontem medialnym firmę Provimi.

Po przejęciu Provimi przez fundusz Permira w 2007 roku, kierownictwo Provimi wdrożyło strategię One Provimi, która doprowadziła do przekształcenia grupy zdecentralizowanych spółek w zintegrowaną, uzyskującą wyższe wyniki.

Obecnie, Provimi zajmuje się wyłącznie innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu żywienia zwierząt, które stanowią główny element wartości spółki.
W zeszłym roku, Provimi przejęła meksykańską spółkę NASSA. Proces transformacji zaowocował doskonałymi wynikami finansowymi. Wypracowany przez Provimi wskaźnik EBITDA rośnie stopniowo od 2007 roku. W pierwszym półroczu 2011 roku, wskaźnik EBITDA wyniósł 86 milionów Euro, czyli wzrósł o 20,3 proc.
Na początku roku, Zarząd spółki Provimi uznał, że jest ona gotowa rozpocząć kolejny etap rozwoju i rozpoczął strategiczny przegląd, który miał na celu przeanalizowanie możliwości rozwoju. Porozumienie z przedstawicielami koncernu Cargill jest bardzo obiecującym efektem tego procesu.

Cargill ma doskonałe przesłanki, by zostać naszym nowym właścicielem - jesteśmy przekonani, że połączenie spółki specjalizującej się w paszach z Provimi doprowadzi do pojawienia się na rynku nowego, silniejszego gracza i umożliwi nam jeszcze sprawniejsze dostarczanie innowacyjnych rozwiązań naszym klientom. Globalny zasięg koncernu Cargill oraz waga, jaką przykłada on do działalności związanej z paszami dla zwierząt umożliwi nam rozpoczęcie kolejnego etapu rozwoju spółki Provimi. Jest to także doskonała wiadomość dla naszych pracowników - koncern Cargill, który docenia zdolności oraz umiejętności naszego zespołu, otworzy przed nimi wiele nowych atrakcyjnych możliwości. Bardzo cieszymy się z perspektywy współpracy z naszymi nowymi właścicielami w przyszłości - powiedział Ton van der Laan, przewodniczący Rady Nadzorczej i prezes Provimi, komentując transakcję.

Dzisiejsze przejęcie jest bardzo ważnym krokiem dla koncernu Cargill, który otwiera mu drzwi do niezwykle rentownych segmentów rynku żywności dla zwierząt. Provimi dysponuje bogatą wiedzą, doświadczeniem i specjalistycznym know-how w obszarze, który jest naszym zdaniem kluczowy w kontekście naszej przyszłości. Niezwykle uzdolnieni pracownicy Provimi, a także silna i uznana marka sprawiają, że transakcja ta jest niezwykle ważna dla naszej firmy. Jesteśmy przekonani, iż posiadamy wiele atrakcyjnych atutów dla spółki Provimi, które mogą przełożyć się na jej bardziej dynamiczny rozwój wspierany przez naszą silną markę i wartości, dostęp do nowych rynków oraz perspektywy rozwoju, a także możliwość wymiany posiadanej przez nas wiedzy. Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy ze spółką Provimi" - dodał Paul Conway, zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej Cargill Inc.