Jak zapowiedziało chińskie ministerstwo finansów, dostosowanie taryf celnych ma być odpowiedzią na potrzeby rozwojowe ChRL oraz ma zapewnić stabilność i bezpieczeństwa krajowego przemysłu i łańcuchów dostaw.

W przypadku towarów rolno-spożywczych zostaną obniżone stawki celne na różne rodzaje ryb i orzechów. Ponadto cła importowe na serwatkę mają zostać obniżone z 6 proc. do 2 proc., na ser tarty z 12 proc. do 8 proc., a na tłuszcz wołowy lub owczy z 8 proc. do 2 proc.

Z kolei chińskie organy podatkowe podniosą w 2022 r. wcześniej obniżoną do wysokości 8 proc. stawkę cła przywozowego na wiele produktów wieprzowych. Zostanie przywrócony na nie normalny poziom cła w wysokości 12 proc. Ze względu na straty zwierząt spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF) w 2020 r. wprowadzono obniżone cła, aby przeciwdziałać luce w podaży wieprzowiny i gwałtownemu wzrostowi cen. W międzyczasie jednak pogłowie trzody chlewnej w Chinach zostało odbudowane, a poziom cen znacznie spadł, dlatego też import wieprzowiny został znacznie zmniejszony.