Ecovio FS składa się z jednej strony z wytwarzanego z ropy naftowej, nadającego się do kompostowania tworzywa sztucznego Ecoflex FS. Innym składnikiem jest polilaktyd, uzyskiwany ze skrobi kukurydzianej. Ten całkowicie oparty na odnawialnych surowcach materiał jest w stanie czystym raczej kruchy. W połączeniu z Ecoflex tworzy jednak elastyczne tworzywo sztuczne, z którego można na przykład wytwarzać torby. W przemysłowej kompostowni w kontrolowanych warunkach - wysoka temperatura i wilgoć, określona zawartość tlenu - materiał ten razem z odpadami organicznymi mikroorganizmów, takich jak grzyby i bakterie, ulega rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla i biomasę, a więc cenny kompost.

- Ecoflex i polilaktyd, oba składniki Ecovio, ulegają biodegradacji - mówi profesor Andreas Künkel, szef badań biopolimerów w firmie BASF. - Dla biodegradacji nie jest istotne, czy materiał został wykonany z surowców roślinnych, czy z ropy naftowej. Decydująca jest struktura cząsteczek. Ponieważ polimer syntetyczny został specjalnie zoptymalizowany pod kątem podatności na biodegradację, mikroorganizmy mogą go bez problemu przetrawić.

Ten materiał w ciągu czterech tygodni ulega biologicznej degradacji w przemysłowych kompostowniach. Torby na odpady z tworzywa Ecovio FS są stabilne i wytrzymałe na rozrywanie - nawet, gdy ich zawartość jest mokra.
W wielu projektach pilotażowych w Niemczech, Kanadzie i Australii przetestowano zachowanie się tego tworzywa sztucznego w kompostowniach. BASF wspólnie z partnerami przeprowadziła od kwietnia do czerwca 2011 roku test praktyczny w powiecie Bad Dürkheim (Nadrenia-Palatynat). - Wyniki były absolutnie pozytywne - mówi Erhard Freunscht, przewodniczący rady powiatu Bad Dürkheim odpowiedzialny za gospodarkę odpadami.