Z uwagi, że orzeczenie przewiduje karę wyższą niż dwa lata pozbawienia wolności, wszyscy skazani trafią do więzienia.

Sędzia uznał oskarżonych winnymi zabicia 138 ptaków z rzędu sokołowych oraz czterech kruków. Zwierzęta poniosły śmierć po zjedzeniu zatrutej paszy, którą celowo podali im trzej mieszkańcy Nawarry.

Skazani mężczyźni muszą też zapłacić na rzecz regionalnych władz Nawarry odszkodowanie w wysokości ponad 67,5 tys. euro. Dodatkowo zostali oni ukarani zakazem uczestnictwa w polowaniach i połowach ryb w okresie 5 lat i 4 miesięcy.

Do zdarzenia, które było przedmiotem procesu, doszło w 2012 r. w okolicach miejscowości Tudela i Cintruenigo. Zatrutą paszę wysypali tam współpracujący ze sobą dwaj szefowie kół łowieckich oraz lokalny leśnik.

Sąd ujawnił, że wśród otrutych ptaków z rzędu sokołowych były okazy chronionych lub uważanych za wymierające gatunki, takie jak kania ruda, ścierwnik, błotniak stawowy, sęp płowy, a także kania czarna.

Z szacunków organizacji ochrony przyrody wynika, że co roku na terenie Hiszpanii notowanych jest ponad 18,5 tys. przypadków zabicia przez człowieka zwierząt przez otrucie.

Według władz organizacji Ecologistas en Accion powszechne w Hiszpanii, a zarazem zakazane przez miejscowy kodeks karny, trucie zwierząt praktykowane jest przez wiele kół łowieckich celem kontrolowania populacji określonych gatunków. Ekolodzy przyznają, że część zwierząt pada ofiarą trucicieli przypadkowo, przez spożycie karmy przeznaczonej dla innych gatunków.