Testy genetyczne potwierdziły obecność wirusa H5 na fermie w prefekturze Yamaguchi na południowym zachodzie największej japońskiej wyspy - Honsiu. Właściciel fermy poinformował w poniedziałek wieczorem o nagłym padnięciu 10 kurczaków - podało ministerstwo rolnictwa.

Wybijanie drobiu rozpoczęło się we wtorek rano; utworzono też kordon sanitarny o szerokości 10 km wokół fermy, zakazując transportu drobiu poza tę strefę.

Podobne działania podjęto w Miyazaki na wyspie Kiusiu, gdzie ptasia grypa wystąpiła na fermie, w której hodowano 42 tys. sztuk drobiu. Poprzedni przypadek ptasiej grypy zanotowano na tej samej wyspie w połowie grudnia.

Po przekazaniu przez japońskie władze sanitarne informacji o kolejnym ognisku ptasiej grypy Hongkong ogłosił zakaz importu z prefektury Yamaguchi mięsa drobiowego i produktów drobiowych.

Od pojawienia się w 2003 roku groźnego dla człowieka szczepu wirusa ptasiej grypy H5N1 na świecie stwierdzono ponad 400 przypadków śmiertelnych, głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Nowy szczep, H7N9, zabił od 2013 roku ponad 170 osób.