Kwota ponad ćwierć miliarda CAD jest przeznaczona zarówno na wsparcie dla farmerów, jak i firm przetwórczych sektora. Trudeau podkreślił, że Kanada jest piątym na świecie producentem żywności, a środki pomocowe służą zapewnieniu bezpieczeństwa łańcucha dostaw tak w Kanadzie, jak do krajów, dla których Kanada jest dostawcą. Kanadyjska Federacja Rolnictwa domagała się funduszy 10 razy większych, 2,6 mld CAD, ale Trudeau podkreślił, że obecny pakiet to "wstępna kwota". "Odpowiadamy na najpilniejsze potrzeby" - dodał.

125 mln CAD rząd przeznaczył na dostosowanie sektora do obecnej sytuacji na rynku. Jest w tym do 50 mln CAD dla hodowców bydła na dłuższe wypasanie. Podobnej wielkości pomoc przewidziano dla hodowców trzody chlewnej. W skład pakietu pomocy wchodzi też 77 mln CAD dla rzeźni i firm pakujących mięso, które będą mogły przeznaczyć te środki na modernizację i ochronę pracowników. Kanadyjskie rzeźnie, szczególnie w Albercie, borykają się z problemem dużej liczby zachorowań wśród pracowników. Dziennikarze pytali Trudeau, dlaczego trzeba pomagać firmom, które są przecież bogatymi, działającymi na świecie korporacjami. "Musimy zapewnić dostawy dla Kanadyjczyków" - odpowiedział.

50 mln CAD przeznaczono na fundusz zakupu nadwyżek. Producenci ziemniaków i grzybów, a także hodowcy drobiu, mają obecnie problem ze sprzedażą, ze względu m.in. na zamknięte hotele i restauracje. Jak wyjaśnił Trudeau, zakupione nadwyżki zostaną przekazane organizacjom charytatywnym.

Na niewystarczającą liczbę zagranicznych pracowników, których co roku zatrudniają kanadyjscy farmerzy, uskarżają się obecnie producenci owoców i warzyw. Trudeau powiedział, że w tym roku do Kanady przyleciało już 90 proc. pracowników, zatrudnianych w wiosennym sezonie, a rząd pracuje nad możliwościami sprowadzenia większych grup.

Farmerzy kanadyjscy co roku zatrudniają 50-60 tys. zagranicznych pracowników rolnych, głównie z Meksyku, przy czym tylko w kwietniu jest to ok. 13 tys. osób. Pomimo COVID-19, rząd zgodził się na przylot zagranicznych pracowników i zapewnił farmerom 50 mln CAD na koszty obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny.

Rząd Quebecu, gdzie co roku pracuje na farmach ok. 16 tys. zagranicznych pracowników, rozpoczął pod koniec kwietnia kampanię reklamującą pracę na roli, chcąc znaleźć 8,5 tys. lokalnych pracowników, którzy zrekompensują brak ok. 3 tys. wykwalifikowanych pracowników zagranicznych. Quebeccy farmerzy wskazywali, że wykwalifikowani pracownicy rolni wykonują pracę za dwie - trzy osoby bez przygotowania. Przez pierwszych kilka dni kampanii, pierwszej takiej w Kanadzie, zgłosiło się prawie 4 tys. osób. Rząd Quebecu dokłada do wynagrodzeń 100 CAD co tydzień w okresie od 15 kwietnia do końca października.

Minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau dodała podczas późniejszej konferencji prasowej, że rząd chce przeprowadzić dodatkowe zmiany legislacyjne, by podwyższyć o 200 mln CAD możliwości zwiększania rezerw masła i sera. W minionych tygodniach kanadyjscy producenci mleka informowali, że zaczęli wylewać mleko, ponieważ brakuje możliwości przetwórczych. Podkreśliła też, że w ramach funkcjonujących programów zarządzania ryzykiem w sektorze rolniczym o wartości 1,6 mld CAD, prowincje w porozumieniu z rządem federalnym będą mogły wesprzeć rolników, którym brakuje rąk do pracy. Brak pracowników, wyjaśniła Bibeau, może zostać obecnie uznany za jeden z aspektów katastrof naturalnych, pokrywanych finansowo przez te programy.

Sektor mleczarski będzie wymagał dodatkowej i zapowiedzianej już wcześniej pomocy w tym roku. Latem rząd Kanady powinien wypłacić obiecane rekompensaty w związku z wejściem w życie zmodernizowanej NAFTA, północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu, która zwiększa dostęp amerykańskiego przemysłu mleczarskiego do kanadyjskiego rynku. Bibeau powiedziała we wtorek, że sprawą tych rekompensat rząd zajmie się później, obecnie koncentrowano się na pomocy związanej z pandemią.

Jeszcze w marcu sektor rolniczo-żywnościowy uzyskał 5 mld CAD linii kredytowej na wsparcie dla farmerów i firm mających problemy z płynnością finansową, nowe formy pomocy rząd traktuje jako inwestycje - takiego określenia Trudeau używa od kilku dni mówiąc o pomocy rządu.