Rosja, która jest dla Brazylii najważniejszym rynkiem zbytu, importuje z tego kraju rocznie mięso za ok. 1,5 mld dol. – takie są dane (CNA) Narodowej Konfederacji Rolnictwa w Brazylii. W marcu Rosja zagroziła wstrzymaniem importu, podejrzewając Brazylię o zły stan zdrowia zwierząt i fałszowanie certyfikatów sanitarnych. Rosja podejrzewa Brazylię również o to, że zataiła ona informacje o chorobach w stadach zwierząt.

Sprzedaż wyrębów mięsnych z dziesięciu brazylijskich chłodni została wstrzymane przez służby sanitarne Rosji w ubiegły piątek. Decyzja ta zaskoczyła Brazylię, która wysłała drogą elektroniczną międzynarodowe certyfikaty ze wszystkich placówek, które zajmują się eksportem produktów zwierzęcych do Rosji, żeby zwiększyć pewność transakcji. Przypomnieć należy, że Brazylia ub. r. drukuje wszystkie certyfikaty międzynarodowe na specjalnym papierze, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich fałszowania.

W sytuacji wprowadzenia embarga, Sekretariat Obrony Rolnictwa - jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Hodowli - wysłał oficjalny komunikat do rządu Rosji o wyjaśnienie powodów embarga.

Źródło: farmer.pl