W najnowszym kwartalnym raporcie na temat zbiorów i wyżywienia eksperci FAO ocenili, że słabe zbiory głównych zbóż uprawianych w Korei Północnej, ryżu i kukurydzy, pozostawią 10,1 mln osób w pilnej potrzebie pomocy żywnościowej.

Szacuje się, że aby pokryć zapotrzebowanie, Korea Północna musiałaby sprowadzić 1,59 mln ton zbóż z zagranicy. W ubiegłym roku całkowity import zbóż, w tym ich zakup i pomoc żywnościowa, wynosił tylko 641 tys. ton - przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

"Mniejsze od średniej opady deszczu oraz słaba dostępność nawadniania pomiędzy połową kwietnia a połową lipca, w okresie kluczowym dla wzrostu upraw, wpłynęły przede wszystkim na główny sezon zbiorów ryżu i kukurydzy" - napisano w raporcie FAO. Nie podano szacunków dotyczących bezwzględnej produkcji.

Organizacja oceniała niedawno w osobnym sprawozdaniu, że w ubiegłym roku produkcja żywności w Korei Północnej spadła do najniższego poziomu od ponad dekady z powodu utrzymujących się wysokich temperatur, tajfunów i powodzi.

Sytuację żywnościową w Korei Północnej może dodatkowo pogarszać afrykański pomór świń (ASF). Ta niegroźna dla ludzi, ale śmiertelna dla trzody chlewnej choroba została tam wykryta w maju.

ASF pojawił się w Chinach latem 2018 roku i od tamtej pory rozprzestrzenił się również m.in. na Wietnam, siejąc spustoszenie w hodowlach. W tym tygodniu o pierwszych przypadkach choroby poinformowały również władze Korei Południowej. Pierwsze ogniska w tym kraju zlokalizowano w pobliżu granicy z Koreą Północną.

Gospodarka Korei Północnej mierzy się z surowymi międzynarodowymi sankcjami, nakładanymi na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. W ostatnich tygodniach północnokoreański reżim przeprowadził szereg kolejnych prób rakiet krótkiego zasięgu.